Zmarł językoznawca prof. Władysław Miodunka

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zmarł prof. Władysław Miodunka - wybitny językoznawca, pionier glottodydaktyki polonistycznej, pierwszy przewodniczący Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego - podała w środę Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

"Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. hab. Władysława Miodunki, wybitnego językoznawcy, filologa, autora licznych publikacji naukowych i jednego z pionierów glottodydaktyki polonistycznej" - napisała NAWA w mediach społecznościowych.

Prof. Miodunka odegrał kluczową rolę w powstaniu polskiego systemu certyfikacyjnego języka polskiego jako obcego, zostając pierwszym przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego - podkreślono w notce.

"Jeszcze trzy tygodnie temu Profesor był jednym z naszych najważniejszych gości konferencji z okazji 20-lecia państwowego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego. Cieszymy się, że mieliśmy okazję Go poznać oraz uhonorować Jego działania na rzecz certyfikacji języka polskiego" - przypomniano.

Prof. Władysław Miodunka (ur. w 1945 r. w Wojsławiu k. Mielca) ukończył studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym UJ. Po rocznym stażu rozpoczął pracę w Instytucie Filologii Polskiej UJ w Zakładzie Językoznawstwa. Doktorat uzyskał w UJ w 1973 r. W 1979 r. habilitował się na Wydziale Filologicznym UJ. W 1980 r. został przeniesiony do Instytutu Badań Polonijnych, gdzie pracował do 31 grudnia 2004 r. W 1991 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych, a od 1 grudnia 2003 r. był profesorem zwyczajnym.

Jego zainteresowania naukowe dotyczyły językoznawstwa polonistycznego, językoznawstwa stosowanego do nauczania języków obcych i studiów etnicznych, w tym studiów polonijnych.

Był kierownikiem Katedry Języka Polskiego jako Obcego w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoich badaniach zajmował się w szczególności językoznawstwem polonistycznym oraz językoznawstwem stosowanym do nauczania języków obcych i studiów etnicznych, a także zagadnieniami bilingwizmu. Opublikował m.in. kilka monografii i podręczników (w tym pierwszy do nauki języka polskiego w Brazylii). Autor serii "Cześć, jak się masz?".

Jego doświadczenia organizacyjne obejmowały m.in.: kierowanie Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców (1978-1980), tworzenie Zakładu Językoznawstwa Stosowanego i kierowanie nim od 1980 r., pełnienie funkcji dyrektora Instytutu Badań Polonijnych, pełnienie funkcji prodziekana na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (2001-2002). W 2002 r. został prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

Był sekretarzem naukowym (1984-1988), a następnie przewodniczącym Komitetu Badania Polonii PAN (1991-2002). W latach 1997-2000 był jednym z organizatorów i pierwszym prezesem Stowarzyszenia "Bristol" Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Od roku 2000 reprezentował Polskę w pracach Association of Language Testers in Europe. Od sierpnia 2003 r. był przewodniczącym Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. W latach 2001-2004 organizował i kierował Katedrą Ameryki Łacińskiej w Instytucie Studiów Regionalnych UJ. Od 1 stycznia 2005 prof. Miodunka kierował Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie.

Pracował na stanowisku lektora języka polskiego w Université de Toulouse. Na tym uniwersytecie odbył studia z językoznawstwa stosowanego, uzyskując w 1975 r. Diplôme d'Études Françaises, a w 1977 Diplôme d'Études Approfondies. W Wayne State University w Detroit pracował w latach 1980-1981. W 1986 przebywał jako visiting fellow w Department of Education w Canberze w Australii. W latach 1988-1990 pracował jako visiting professor w Uniwersytecie Stanforda, USA. W latach 1995 i 1996 był profesorem w Universidade Federal do Paraná w Kurytybie, Brazylia, gdzie uzyskał dyplom z języka portugalskiego. W 1998 roku wykładał na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie.

Prof. Miodunka był laureatem wielu nagród rektora UJ i Ministra Edukacji Narodowej. W 1997 r. otrzymał dyplom Ministra Spraw Zagranicznych RP za popularyzację kultury polskiej za granicą.(PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielkopolskie/ Osada z czasów kultury łużyckiej znaleziona na odkrywce pod Koninem

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera