Dane genomiczne około 5 tys. Polaków mają znaleźć się w referencyjnej bazie danych projektu "Genome of Europe". Baza ma umożliwić tworzenie skuteczniejszych leków czy terapii. W europejskim programie uczestniczy Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.
Żubr jest gatunkiem „uchodźcą” w środowiskach leśnych, do których został zepchnięty z optymalnych środowisk otwartych, na których żył w przeszłości – powiedział PAP prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Białowieży.
Wysokie grudniowe temperatury sprzyjają aktywności kleszczy, może się więc zdarzyć, że wraz z choinką przyniesiemy do domu takiego niespodziewanego gościa. Bez żywiciela, w postaci zwierzęcia czy domownika, może przeżyć około trzech dni - wyjaśniła PAP biolożka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Anna Wierzbicka.
Chemicy kwantowi z Politechniki Wrocławskiej opisali zasady przebiegu zupełnie nowej klasy reakcji chemicznych. Odkryto ją przy okazji badań nad tworzeniem cegiełek DNA z obecnych w środowisku związków. W reakcjach tych spotykają się po raz pierwszy procesy chemiczne aktywowane promieniowaniem UV i tzw. chemia słabych oddziaływań chalkogenowych.
Działający w Olsztynie od ponad 36 lat Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN zmienił logo na InLife i przeprowadził się do nowej siedziby w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Placówka zmienia także dyrektora.
Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w badaniach korzystają z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie. Ultranowoczesny sprzęt może przyczynić się do rozwoju metod leczenia oraz diagnostyki w terapii nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych.
Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.
Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię - cieplarnię bąbelkową. Podwójne przegrody wypełnione pianą są dobrym izolatorem termicznym - podkreślił realizator projektu prof. Włodzimierz Krzesiński z Katedry Warzywnictwa.
Kondycja lasów i torfowisk w ich obrębie jest ze sobą silnie powiązana. Badania pokazały, że plantacje sosny prowadzone w Borach Tucholskich od XVIII wieku doprowadziły do osłabienia i zakwaszenia lokalnego torfowiska. A to z kolei osłabia odporność sosen na zmiany klimatu.
Potwierdzam, że Polska nie zamierza obniżać statusu ochrony wilka - powiedział PAP podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała, odnosząc się do przegłosowanej 3 grudnia w Radzie Europy zmiany klasyfikacji tego gatunku ze „ściśle chronionego" na „chroniony”.