Akademiki trójmiejskich uczelni zmieniły zasady funkcjonowania. Wstrzymano nowe zakwaterowania, wprowadzono zakaz odwiedzin, a władze uczelni rekomendują unikanie podróży.
Po decyzjach władz uczelni związanych z zamknięciem pomorskich uczelni wyższych zmieniły się zasady funkcjonowania akademików.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej Maciej Dzwonnik, "wstrzymuje się zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich i wprowadza się zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych. Do budynków wpuszczane będą tylko osoby, które w nich mieszkają". Taką decyzję wydał rektor PG w środę.
"Na bieżąco monitorujemy zalecenia rządu i będziemy się do nich stosować" - dodał w czwartkowej rozmowie z PAP Dzwonnik.
"Uniwersytet Gdański rekomenduje studentom zagranicznym pozostanie w akademikach i ograniczenie jakichkolwiek podróży. Powrót z wyjazdów wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny. Studenci polscy nadal mogą przebywać w akademikach, w ten sposób możemy monitorować sytuację i udzielić im wsparcia w razie potrzeby. Wprowadzony został także bezwzględny zakaz odwiedzin w akademikach i hotelach asystenckich" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz.
"Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wydał zalecenie, aby studenci mieszkający w akademikach pojechali do domów. Ci, którzy nie mogą wyjechać bo pracują, albo z innych powodów osobistych, zostają w akademikach, jednak z zaleceniem, aby unikali skupisk" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Agnieszka Czarnecka.
Czarnecka podkreśliła, że "jest zakaz odwiedzin i uczelnia zamknęła również kwaterowanie nowych studentów". "Mamy przygotowaną izolatkę, gdyby była taka potrzeba. Studenci zagraniczni są traktowani tak samo. Jeśli nie wyjeżdżają, to muszą stosować się do zaleceń" - dodała rzeczniczka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Wójcik
kszy/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.