18.03.2026. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Marcin Obara

Sejm/Wiceminister nauki: w ciągu pięciu lat wszystkie akademiki zostaną wyremontowane

Jeśli będziemy kontynuować program dopłat, w ciągu pięciu lat wszystkie akademiki w Polsce zostaną wyremontowane, ewentualnie wybudowane nowe – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister nauki Marek Gzik. Dodał, że na wszystkie remonty i budowę domów studenckich w Polsce potrzeba ok. 1,5 mld zł.

  •  Warszawa, 18.03.2026. Wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski, prorektor UW ds. studenckich i jakości kształcenia dr hab. Maciej Raś, minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik podczas konferencji prasowej w siedzibie MNiSW w Warszawie, 18 bm. Spotkanie dot. uruchomienia wsparcia dla inwestycji w domy studenckie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. PAP/Marcin Obara

    MNiSW: 14 wniosków wpłynęło do programu Funduszu Dopłat BGK na budowę i remonty akademików

    14 wniosków na łączną kwotę prawie 464 mln zł wpłynęło z uczelni do Funduszu Dopłat BGK na budowę i remonty akademików oraz domów studenckich - poinformował w środę minister nauki Marcin Kulasek. Wnioski dotyczą modernizacji istniejącej już infrastruktury i budowy nowych obiektów.

  •  23.01.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek. PAP/Tomasz Gzell

    Minister nauki: remont akademika Jowita - na pewno w tej kadencji rządu

    Remont domu studenckiego Jowita w Poznaniu ruszy jeszcze w tej kadencji rządu – powiedział w środę minister nauki Marcin Kulasek. Mówił też o staraniach resortu, by w obecnym budżecie zwiększyć nakłady na naukę.

  • Dom Studencki Jowita UAM w Poznaniu  (aldg) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Uniwersytet im. Adama Mickiewicza nie ma środków na sfinansowanie remontu akademika Jowita

    Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu nie ma środków na sfinansowanie remontu akademika Jowita w centrum miasta. Wcześniej uczelnia planowała sprzedaż budynku i przeznaczenie uzyskanych środków na budowę nowego domu studenckiego; w 2023 r. ówczesny minister nauki Dariusz Wieczorek deklarował zapewnienie finansowania remontu.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Raport: prywatnych akademików w Polsce przybywa od 15 lat; mają duży potencjał inwestycyjny

    Liczba prywatnych akademików w Polsce rośnie od 15 lat. W tym roku powstało już 12 takich obiektów. Prywatne akademiki mają duży potencjał inwestycyjny - wynika z raportu firmy CBRE.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    „Puls Biznesu”: W Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań i 400 tys. miejsc w akademikach

    Z powodu luki mieszkaniowej przeludnienie w polskich domach należy do największych w Unii Europejskiej. Tymczasem deweloperzy znów hamują z inwestycjami. Jeśli siła nabywcza Polaków nie wzrośnie, a proces budowy mieszkań nie zostanie uproszczony, kryzys jeszcze się zaostrzy - pisze we wtorek „Puls Biznesu”.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Opole/ Olbrzymie zainteresowanie miejscami w akademikach Politechniki

    Niemal wszystkie dostępne miejsca w akademikach Politechniki Opolskiej zostały już przydzielone studentom. Jak przekazała w sobotę Anna Kułynycz, rzeczniczka uczelni, największym zainteresowaniem cieszyły się pokoje jednoosobowe.

  • Fot. Adobe Stock
    Student

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

    Publiczne akademiki oferują studentom w Polsce ok. 115 tys. miejsc, a zapotrzebowanie jest na kolejne 400 tys. - wynika z raportu firmy JLL. W samej Warszawie brakuje ok. 60 tys. miejsc, co czyni ją czwartym miastem w Europie pod względem niedoboru takich lokali.

  • 18.11.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (C) podczas konferencji prasowej w Domu Studenckim "Amicus" w Szczecinie, 18 bm. Konferencja dot. środków ministerialnych przekazanych na remonty akademików w Polsce, w tym na akademiki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. PAP/Marcin Bielecki

    Wieczorek: akademiki mogą być elementem rozwiązania problemu mieszkaniowego w Polsce

    Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w poniedziałek w Szczecinie, że jednym z elementów rozwiązania problemu mieszkaniowego w Polsce mogą być akademiki. Studenci nie będą musieli wynajmować mieszkań, jeśli będą mieli miejsca w akademiku – podkreślił minister.

  • 06.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), rektor SGH Piotr Wachowiak (P) i kanclerz uczelni Marcin Dąbrowski (C) na konferencji ,,Dodatkowe 200 mln zł na akademiki”, 6 bm. w wyremontowanym Domu Studenckim "Grosik" SGH w Warszawie. (ad) PAP/Leszek Szymański

    Wieczorek: resort nauki wspólnie z Warszawą planuje rozbudowę akademików na Jelonkach

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę współpracę z władzami stolicy przy renowacji i budowie osiedla domów studenckich na warszawskich Jelonkach. Dodał, że wedle szacunków koszt inwestycji wyniesie około 200-300 milionów zł.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera