01.12.2020
PL EN
25.11.2019 aktualizacja 25.11.2019

Dobrze zarabiająca żona to stres dla męża

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jeśli dochody żony przekraczają 40 proc. dochodów gospodarstwa domowego, jej mąż czuje się bardziej zestresowany – informuje „Personality and Social Psychology Bulletin.”

Trwające 15 lat badania naukowców z University of Bath objęły ponad 6000 amerykańskich par heteroseksualnych. Jak wykazały, bycie jedynym żywicielem rodziny wywołuje u mężów niepokój związany z przyjęciem całej odpowiedzialności za finanse. Poziom stresu spada, gdy zarobki ich żon zbliżają się do 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Ale jeśli zarobki kobiet są jeszcze wyższe, poziom stresu mężów stopniowo wzrasta. Najbardziej zestresowani są mężczyźni utrzymywani przez żonę.

„Te wyniki sugerują, że normy społeczne dotyczące tego, kto zarabia na życie mogą być niebezpieczne dla zdrowia mężczyzn. Pokazują również, jak silne i trwałe są normy dotyczące tożsamości płciowej” - powiedziała dr Joanna Syrda, ekonomistka z University of Bath`s School of Management.

„To duże badanie, ale zostało przeprowadzone na określonej grupie - inne konwencje obowiązują w innych grupach i społeczeństwach, a wyniki mogą się zmieniać w miarę upływu czasu. Jednak wyniki są wystarczająco mocne, aby wskazać na utrzymanie norm tożsamości płciowej oraz na ich udział w problemach zdrowia psychicznego mężczyzn. Utrzymujący się stres może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób somatycznych oraz problemów psychicznych, emocjonalnych i społecznych”- powiedziała badaczka.

Badanie wykazało również, że mężowie nie odczuwali stresu związanego z dochodami swoich żon, jeśli zarabiały one dobrze już przed ślubem, a istniejąca i potencjalna luka dochodowa była dla nich oczywista.

Dane Pew Research Center z USA wskazują, że w roku 1980 tylko 13 proc. zamężnych kobiet zarabiało więcej niż ich mężowie. Ale w roku 2017 liczba ta była bliska jednej trzeciej i wzrostowa tendencja prawdopodobnie się utrzyma. Naukowcy są coraz bardziej zainteresowani tym, jak wpłynie to na normy społeczne, samopoczucie oraz rozumienie męskości.

„Konsekwencje odwrócenia tradycyjnych ról płci w małżeństwach, związanego z wyższymi zarobkami żon obejmują wiele wymiarów, w tym zdrowie fizyczne i psychiczne, zadowolenie z życia, wierność małżeńską, możliwość rozwodu” - powiedziała dr Syrda.

„Ponieważ męskość jest ściśle związana z konwencjonalnym postrzeganiem płci męskiej jako żywiciela, tradycyjne społeczne normy oznaczają, że mężczyźni mogą częściej doświadczać stresu psychicznego, jeśli staną się drugorzędnymi pod względem zarobków osobami w gospodarstwie domowym lub zależą finansowo od żon” - zaznaczyła autorka badań. Dodała, że żony w mniejszym stopniu zauważały cierpienie psychiczne męża, gdy był on zależny finansowo. Mogło to wynikać z tego, że nie komunikował jej swojego stresu – co może być kolejnym przejawem tradycyjnych norm płciowych. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020