15.07.2020
PL EN
05.11.2019 aktualizacja 05.11.2019

Prorektor UAM: jako uczelnia badawcza chcemy być lepiej widoczni w świecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki statusowi uczelni badawczej chcemy się stać lepiej widoczni w świecie – powiedziała PAP prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk. Uczelnia stawia m.in. na współpracę z wiodącymi ośrodkami akademickimi.

W minionym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB). Wśród nich jest także poznański ośrodek. Jak powiedziała PAP prof. Mikołajczyk, status uczelni badawczej to dla UAM nie tylko prestiż, ale także dodatkowe finansowanie.

"Dla naszej uczelni to jest około 55 mln zł rocznie przez 6 lat, które możemy przełożyć na działania związane z pracą najlepszych naukowców, z publikacjami, organizowaniem międzynarodowych seminariów. Nasz wniosek jest bardzo skupiony na działaniach projakościowych; zależy nam na współpracy ze świetnymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Współczesna nauka stała się globalna; tworzymy szereg interesujących tekstów, ale musimy zadbać o to, by były one na świecie czytane - chcemy stać się lepiej widoczni" – powiedziała.

Prorektor powiedziała, że uczelni zależy na umiędzynarodowieniu badań na wszystkich poziomach uprawiania nauki i kształcenia.

"Tu koncentrujemy się przede wszystkim na szkole doktorskiej; chodzi nam o to, by adepci nauki wiedzieli, że nie mogą uprawiać nauki tylko w Poznaniu, w Warszawie czy w Krakowie – trzeba sięgać także poza kraj. Chcemy też jeszcze silniej związać z badaniami naukowymi studiowanie na studiach drugiego stopnia" - podkreśliła.

Wyjaśniła, że złożony przez uczelnię wniosek aplikacyjny zakładał wyłonienie priorytetowych obszarów badawczych, w których UAM już ma osiągnięcia, i w których dobrze rokuje.

"Naszą wizytówką są w tej chwili life sciences, czyli obszary biologii, chemii, fizyki, ale także nauki ścisłe: matematyka czy informatyka - one tworzą nasze priorytetowe obszary badawcze. Nasz uniwersytet stoi też naukami humanistycznymi i społecznymi, zdecydowaliśmy się więc na wyłonienie obszaru badawczego, dotyczącego tych nauk" – powiedziała.

Pytana o to, co mogło zdecydować o wysokiej ocenie wniosku aplikacyjnego poznańskiej uczelni - wskazała, że doceniona została m.in. była spójność dotychczasowych działań uczelni i wykazanych zamierzeń.

"Pokazaliśmy, ile dotąd zrobiliśmy, wskazaliśmy, gdzie musimy działać jeszcze intensywniej i zaproponowaliśmy działania, które eksperci uznali za szalenie ambitne, ale realizowalne" - powiedziała.

Prof. Mikołajczyk przyznała, że uczelnię czeka "radosny, ale oczywiście trudny czas realizacji zamierzeń".

"Ten projekt to inwestycja w ludzi, w badaczy; w najlepszych – by stawali się jeszcze lepsi. Mamy we wniosku bardzo dużą pulę pieniędzy na tzw. +visiting professors+, ale także dla postdoków - chcemy stawiać na młodych, dobrze rokujących badaczy, którzy w przyszłości być może zechcą związać się z naszą uczelnią na dłużej" – podkreśliła.

Wyjaśniła, że do końca roku trwać będą ustalenia z resortem nauki w kwestii umowy na realizację projektu. Od początku stycznia uczelnia chce wystartować z pierwszymi konkursami w ramach IDUB.

Listę uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza", ogłoszono w minioną środę w Warszawie. Uczelniami badawczymi zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski. 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020