Na UAM akademicka konferencja w rozszerzonej rzeczywistości

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Nową formę immersyjnych, wspomaganych przez AI konferencji akademickich przetestowano podczas wydarzenia „OCETA Connect: AI/XR w Szkolnictwie Wyższym” na UAM. Projekt połączył technologię sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości.

Inicjatywa „Open Cutting-Edge Technologies Academia” – „OCETA Connect” powstała we współpracy Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz szwajcarskiego HES-SO Valais-Wallis wspólnie z partnerami w Irlandii i Kanadzie. To element poszukiwania nowych formatów międzynarodowej współpracy akademickiej.

Konferencja zgromadziła studentów i naukowców z Europy i Ameryki Północnej w specjalnie zbudowanej przestrzeni wirtualnej rzeczywistości. Była to okazja do przetestowania nowatorskich ram organizacyjnych dla immersyjnych spotkań akademickich, wspieranych przez sztuczną inteligencję.

Konferencja odbyła się w „OCETA Connect Arena”, wirtualnym audytorium stworzonym na platformie VRChat. Wydarzenie zostało też zintegrowane z platformą MS Teams oraz transmitowane na żywo na YouTube.

Uczestnikom wydarzenia asystowała „OCETA AI”, awatar pełniący rolę przewodnika po konferencji. Ten wirtualny host dostarczał informacji o programie i prelegentach, co stanowiło praktyczną demonstrację głównego tematu wydarzenia.

- Kluczowym celem inicjatywy OCETA Connect jest rozwój i walidacja nowych metod współpracy akademickiej, które są bardziej angażujące niż standardowe wideokonferencje – powiedział Wojciech Czart, Lider OCETA z Wydziału Fizyki i Astronomii UAM. - To pilotażowe wydarzenie pozwoliło nam przetestować nie tylko hybrydową technologię VR, ale także nowe „Modus Operandi” dla zarządzania projektami, w którym asystenci AI odgrywają znaczącą rolę operacyjną.

Prelegenci mówili m.in. o immersji w technologiach XR, zastosowaniu AI w marketingu cyfrowym, postępach w technologii interfejsu mózg-komputer (BCI) wspomaganej przez AI, czy o wykorzystaniu Dużych Modeli Językowych (LLM) oraz roli sztucznej inteligencji w złożonych obliczeniach naukowych.

- Zebrane dane i doświadczenie posłużą nam do rozwoju skalowalnych form organizacyjnych dla przyszłych konferencji OCETA Connect. Zademonstrowaliśmy realny i w pełni immersyjny sposób, łączony hybrydowo z komunikacją ekranową, w jaki społeczność akademicka może się łączyć i dzielić wiedzą i doświadczeniem – podsumował Czart.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ruszył naukowy projekt mający wspomóc transformację energetyczną Wielkopolski Wschodniej

  • Pobieranie związków ulatniających się z psującej się marchewki zamkniętej w słoiku. Archiwum prywatne Małgorzaty Wesoły

    Badaczka pracuje nad urządzeniem, które rozpozna chorobę roślin po zapachu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera