30.09.2020
PL EN
15.11.2016 aktualizacja 15.11.2016

Otwarto Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania w ZUT

Nowoczesne laboratorium, gdzie badane będą zmiany parametrów zachodzących podczas produkcji związków chemicznych, otwarto w poniedziałek w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym (ZUT). To efekt współpracy szczecińskiej uczelni i Zakładów Chemicznych Police.

"Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania to nowe technologie, nowa przyszłość oraz przykład na dobrą współpracę nauki z gospodarką" – powiedział PAP rektor ZUT prof. Jacek Wróbel. "Miejsce to służyć będzie studentom do kształcenia się na wysokim poziomie, ale też do zdobywania niezbędnego doświadczenia w przyszłej pracy w Zakładach Chemicznych Police. Mam nadzieję, że odbywać się tu badania naukowe prowadzone w ramach międzynarodowych grantów, ale też doświadczenia niezbędne przy pisaniu prac dyplomowych" – dodał.

Prodziekan ds. ogólnych i nauki Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT dr hab. inż. Rafał Rakoczy podkreślił, że znajdujące się w laboratorium miniaturowe instalacje badawcze odwzorowują procesy, które zachodzą w polickim zakładzie. "Tutaj możemy obserwować proces powstawania polipropylenu czy produkcji innych związków chemicznych. Będziemy badać dynamikę tych procesów, czyli zmiany procesów chemicznych zachodzących w czasie. Dowiemy się, jak niektóre parametry wpływają na przebieg procesu pozyskiwania danego produktu. Głównymi parametrami są natężenie przepływu, ciśnienie, temperatura, skład substancji, jak i sam proces czyli prędkość obrotowa silnika czy prędkość obrotowa mieszadeł, które znajdują się w aparaturze badawczej" - wyjaśnił.

Prodziekan zaznaczył, że studenci kierunku inżynieria chemiczna i procesowa "będą mieli okazję zdobyć nowe umiejętności +na sucho+, a które w przyszłości będą mieli okazję sprawdzić już na instalacjach przemysłowych".

"Laboratorium zawiera cztery stanowiska badawcze, które analizują procesy jednostkowe, oraz jeden większy element, który odzwierciedla rzeczywistą instalację przemysłową, a która łączy te cztery różne parametry w jedność. Studenci mają również okazję poznać podstawy automatyki. Nie mamy tu do czynienia z odkręcaniem zaworów. Cały system badawczy to komputery wyposażone w odpowiednie oprogramowanie" – powiedział Rakoczy. Koszt wyposażenia laboratorium to ok. 70 tysięcy euro, które zostało pokryte przez polickie zakłady.

Jak dodał, oczekuje na dalszą owocną współpracę z Zakładem Chemicznym Police. "Studenci otrzymują stypendia, mają możliwość odbycia dwumiesięcznych praktyk. Liczymy na rozbudowę współpracy o nowe specjalności uniwersyteckie np. inżynieria bezpieczeństwa, a także na zwiększenie aspektu praktycznego w pracach magisterskich, które studenci będą realizować w przyszłości" - powiedział.

"Studenci, którzy będą kształcili się w tym laboratorium w przyszłości, prawdopodobnie zasilą nasze kadry i będą pracowali przy naszej najważniejszej nowej inwestycji czyli instalacji PDH do wytwarzania propylenu" – zapewnił prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police Wojciech Wardacki.

"Zależy nam aby absolwenci, którzy trafiają do nas, poza wiedzą teoretyczną mieli też element praktyczny. Na instalacjach, gdzie będą pracować, nie ma możliwości popełnienia błędu. Wiedza praktyczna jest bardzo potrzebna, stąd nasz program stypendium, szkoleń oraz praktyk. Chcemy by absolwenci mogli wejść w nasze życie produkcyjne bezboleśnie" - dodał.

Jak poinformowała PAP dr hab. inż. Paulina Pianko-Oprych pod koniec listopada ponad 20 studentów ZUT otrzyma stypendia naukowe sfinansowane przez Zakład Chemiczny Police. "Stypendia zostaną wręczone najzdolniejszym na specjalności Inżynieria Procesów Wytwarzania Olefin na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa. To otwarty w październiku br. nowy kierunek studiów magisterskich" – zaznaczyła.

W Zakładach Chemicznych Police powstanie instalacja do produkcji propylenu, będąca największą inwestycją w historii polskiej chemii ciężkiej. Za realizację budowy odpowiada powołana przez Grupę Azoty spółka celowa PDH Polska. Projekt inwestycji, tzw. Police 2, zakłada budowę instalacji do produkcji propylenu, bloku energetycznego oraz rozbudowę polickiego portu o terminal chemikaliów płynnych. Docelowo terminal obsługiwać będzie największe w Polsce statki z LPG, zwiększając dwukrotnie swoje zdolności operacyjne. Koszt inwestycji, której zakończenie planowane jest w 2019 r., to ponad 2,69 mld zł.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 r. przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł. Łącznie "Police" zatrudniają ok. 2300 pracowników (stan z końca 2014 r.).

PAP - Nauka w Polsce

mzb/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020