Prof. Jan Kazior nowym rektorem Politechniki Krakowskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Jan Kazior został wybrany w środę na rektora Politechniki Krakowskiej na lata 2016-2020. Nowy rektor obejmie funkcję 1 września, zastępując kończącego urzędowanie po dwóch kadencjach prof. Kazimierza Furtaka.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Małgorzata Syrda-Śliwa, nowy rektor w wyborach pokonał jedynego kontrkandydata - prof. Dariusza Bogdała. Głosowało 56 z 60 elektorów. 50 z nich poparło kandydaturę prof. Jana Kaziora z Wydziału Mechanicznego PK. Na prof. Dariusza Bogdała z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej swój głos oddało sześciu elektorów.

Jak podkreślił rektor-elekt, wybór na to stanowisko jest dla niego ogromnym zaszczytem, pełnienie tej funkcji będzie traktował jako dalszą służbę na rzecz uczelni. „Mam nadzieję, że tak duże poparcie w wyborach to wyraz akceptacji dla mojego programu wyborczego (…). Chcę, aby Politechnika Krakowska była nowoczesną uczelnią techniczną, wspomagała rozwój gospodarczy i cywilizacyjny Polski i regionu, odgrywała ważną rolę w krajowej oraz europejskiej przestrzeni badawczej i edukacyjnej” - zaznaczył.

Zapowiedział dalsze rozwijanie współpracy Politechniki Krakowskiej z otoczeniem przemysłowymi i pracodawcami.

Prof. Jan Kazior (ur. 12 marca 1951 r. w Krakowie) z Politechniką Krakowską jest związany od 40 lat, przez ostatnie 8 lat był prorektorem uczelni do spraw nauki. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych uzyskał w 2004 r.

Ma w dorobku 58 publikacji, w tym m.in. dwie książki i 25 artykułów w renomowanych czasopismach. Był promotorem siedmiu przewodów doktorskich, związanych z technologią metalurgii proszków. Odbył staże naukowo-badawcze w zagranicznych ośrodkach we Francji, Włoszech, Szwecji i Austrii.

Nowy rektor PK jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, członkiem Komitetu Metalurgii PAN i członkiem Prezydium oraz Przewodniczącym Sekcji Metalurgii Proszków, a także członkiem Komitetu Nauki o Materiałach PAN. Zasiada także w organach redakcyjnych zagranicznych czasopism naukowych „Powder Metallurgy” i „Powder Metallurgy Progress”.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Modelowanie i symulacje cyfrowe - nowy kierunek na PO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera