Aby pełznąć jak ośmiornica, wystarczy wybrać jedno odpowiednio skierowane ramię i odepchnąć się nim od podłoża – wynika z izraelskich badań opublikowanych przez pismo Current Biology.
Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie filmowali za pomocą szybkich kamer pełzające ośmiornice, aby ustalić, w jaki dokładnie sposób poruszają się pozbawione sztywnego szkieletu zwierzęta o ośmiu niemal nieograniczenie zginających się kończynach.
Jak tłumaczy Guy Levy z Uniwersytetu Hebrajskiego, ośmiornicy udało się znaleźć bardzo proste rozwiązanie potencjalnie skomplikowanego problemu – po prostu wybierają ramię, którym odepchną się od podłoża. Każde z ramion kurcząc się i rozkurczając porusza się tylko w jednym kierunku, ale ponieważ jest ich osiem, w każdej pozycji zwierzę ma pełna swobodę manewru. Nie zaobserwowano, aby ramiona poruszały się w określonym rytmie czy według określonego wzorca.
Kolejnym krokiem naukowców będzie zbadanie układu nerwowego ośmiornicy, aby dokładnie ustalić, jak kontrolowane jest pełzanie tego głowonoga. W przyszłości mogłyby powstać elastyczne, łatwo wpełzające w ograniczone przestrzenie roboty poruszające się tak, jak ośmiornica, przydatne na przykład w ratownictwie czy do celów medycznych. (PAP)
pmw/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.