Warszawa i Wrocław zapraszają na Dni Darwina

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Wykłady, warsztaty, gry planszowe, pokazy filmów dotyczących ewolucji przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego z okazji Dni Darwina. Wszystkie wydarzenia odbędą się w weekend 21 i 22 lutego.

Dzień Darwina (ang. Darwin Day) to cykliczna impreza organizowana przez uniwersytety i inne instytucje naukowe na całym świecie. Jej ideą jest uczczenie urodzin tego wielkiego przyrodnika oraz popularyzacja jego idei i spuścizny intelektualnej.

Dni Darwina po raz drugi organizuje Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów. W weekend 21 i 22 lutego w Instytucie Biologii Środowiskowej UWr będzie można wysłuchać prelekcji o tym, czy istnieje sztuka zwierząt, jaki jest wpływ ewolucjonizmu na współczesny ateizm, czy miłość i religijność to sens życia czy produkt uboczny adaptacji. Cykl spotkań zakończy niedzielny panel dyskusyjny "Człowiek zezwierzęcony czy zwierzę uczłowieczone – o konsekwencjach odkryć Darwina". W tym roku poza wykładami i dyskusją panelową będzie można zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego. Na tę atrakcję obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

Więcej informacji na temat Dni Darwina we Wrocławiu można znaleźć na stronie internetowej.

Specjalne wykłady, a dla dzieci warsztaty, gry planszowe i pokazy filmów animowanych przygotowano na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Organizowany tam Międzynarodowy Dzień Darwina odbędzie się w sobotę 21 lutego między godziną 10 a 16.

Młodzież i dorośli wysłuchają czterech wykładów przybliżających problem powstawania gatunków oraz przeludnienia na Ziemi. Natomiast dzieci w wieku 3-12 lat będą mogły wziąć udział w wykładach i warsztatach, na których poznają sekrety mrówek, niezwykły świat grzybów i bakterii i poznają mieszkańców wysp Galapagos. Podczas Dnia Darwina będzie można również obejrzeć krótkie filmy animowane o ewolucji oraz zagrać w gry planszowe o tematyce przyrodniczej.

Wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody książkowe i darmowe bilety na film "Galapagos", który będzie można obejrzeć w niedzielę 22 lutego w kinie IMAX na Sadybie.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej. 

Karol Darwin (ur. 12 lutego 1809 r., zm. 19 kwietnia 1882 r.) to angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Jest autorem publikacji, m.in. "O powstawaniu gatunków na drodze doboru naturalnego", w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera