Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warszawski przejął na rok przewodnictwo w Sojuszu 4EU+

Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW
Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

Uniwersytet Warszawski przejął w czwartek przewodnictwo w Sojuszu 4EU+. Jest to porozumienie ośmiu uczelni europejskich, dzięki któremu m.in. studenci, doktoranci i pracownicy akademiccy z Warszawy, Pragi, Kopenhagi, Heidelbergu, Paryża, Mediolanu i Genewy mogą wymieniać się doświadczeniami.

W czwartkowym wydarzeniu uczestniczył m.in. minister nauki Dariusz Wieczorek.

Sojusz 4EU+ tworzą: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Genewski oraz Uniwersytet w Mediolanie.

Przewodniczenie Sojuszowi jest przechodnie i trwa rok.

"Sojusz 4EU+ tworzy osiem uczelni badawczych, które wspólnie budują jeden Europejski Uniwersytet. Dla Uniwersytetu Warszawskiego stanowi jedną z najważniejszych strategicznych inicjatyw. Dzięki 4EU+ budowana jest wspólna infrastruktura edukacyjna, badawcza, cyfrowa i mobilnościowa. Ponad 300 tys. studentów, prawie 30 tys. doktorantów i ponad 50 tys. pracowników z Warszawy, Pragi, Kopenhagi, Heidelbergu, Paryża, Mediolanu i Genewy codziennie ma okazję wymieniać się doświadczeniami, realizować wspólne badania czy prowadzić innowacyjne projekty edukacyjne. Łącznie w Sojuszu rozpoczęto dotychczas ponad 240 projektów międzyuczelnianych" - podał w komunikacie Uniwersytet Warszawski.

W trakcie trwającego od środy spotkania przedstawicieli Sojuszu 4EU+ omówiono m.in. postępy w realizacji programów flagowych oraz kwestie związane z projektami edukacyjnymi, mobilnością, komunikacją i digitalizacją. "Zgodnie z hasłem przewodnim spotkania, Digital 4EU+: Education – Research – Cooperation, uczestnicy poruszają tematy związane m.in. z zastosowaniem cyfrowych rozwiązań w edukacji i nauce, także w odniesieniu do sztucznej inteligencji" - czytamy w komunikacie.

Jak podał UW, współpraca dotyczy tworzenia wspólnych ram kształcenia i innowacyjnej oferty dydaktycznej, prowadzenia badań naukowych przez międzyuczelniane, multidyscyplinarne zespoły badaczy, inicjatyw związanych z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni.

W 2019 r. sojusz otrzymał status Uniwersytetu Europejskiego w pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „European Universities” finansowanym z programu Erasmus+. "Konsorcjum 4EU+ znalazło się wówczas w gronie 17 sojuszy uczelni, które otrzymały fundusze na swoje projekty" - czytamy w komunikacie.

W 2022 r. jeden z projektów Sojuszu 4EU+ otrzymał dofinansowanie w kolejnym konkursie „European Universities”. Założenia to m.in.: przygotowanie interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej, innowacyjne kształcenie oparte na badaniach, zintensyfikowanie fizycznej oraz wirtualnej mobilności, a także opracowanie nowej wspólnej infrastruktury cyfrowej.(PAP)

bar/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera