
Osiągnięcia kosmologii, fizyki, biologii, matematyki upowszechnia Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Organizowane są tu wykłady otwarte, a kanał "CopernicusCenter" w serwisie YouTube bije rekordy popularności. Centrum Kopernika kandyduje - w kategorii Instytucje Naukowe - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Działalność popularyzatorska Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych adresowana jest do osób zainteresowanych najnowszymi teoriami naukowymi z takich dziedzin jak, neuronauka, nauki ewolucyjne, kognitywistyka, kosmologia i fizyka, a zwłaszcza odpowiedziami na odwieczne filozoficzne pytania, które te najnowsze nauki proponują.
Dyrektorem Centrum jest ks. prof. dr hab. Michał Heller. Za badania i rozwój działalności odpowiada prof. dr hab. Bartosz Brożek, edukacją zajmuje się Mateusz Hohol, a za sprawy organizacyjne odpowiada dr Łukasz Kurek.
Od założenia w 2008 roku Centrum Kopernika zorganizowało ponad 80 wykładów otartych. W ramach cyklu Copernicus Center Lectures wystąpili m.in. Francisco Ayala, sir Roger Penrose, Joseph LeDoux, George Ellis. Trzy cykle wykładów „Granice nauki” to cieszące się dużą popularnością spotkania w krakowskich kawiarniach. Wśród zaproszonych gości byli m.in. prof. Ryszard Tadeusiewicz, prof. Edward Nęcka i prof. Mariusz Flasiński.
Cotygodniowe wykłady "Nauka i Religia" oraz "Nauka i Wielkie Pytania" transmitowane są na żywo w internecie. Kierownictwo Centrum Kopernika przywiązuje dużą wagę do przedsięwzięć popularyzatorskich w sieci. Kanał YouTube "CopernicusCenter" to najpopularniejszy w Polsce kanał jednostki naukowej. Są tu publikowane są nagrania wszystkich wydarzeń organizowanych przez Centrum Kopernika. Podczas Festiwalu Nauki w Krakowie w 2012 r. Centrum Kopernika współorganizowało pokaz poszukiwania komet na żywo.
Centrum prowadzi również serwis GraniceNauki.pl. W ramach współpracy publikowane tam artykuły trafiają również do portalu Interia.pl oraz, od listopadowego numeru, do miesięcznika "Charaktery".
"W artykułach popularnonaukowych stawiamy na prosty język oraz obrazowość przekazu – staramy się, by nasi czytelnicy potrafili wyobrazić sobie wszystko, co chcemy im przekazać. Często odwołujemy się do przykładów z życia codziennego lub uniwersalnych pytań, które stawia sobie każdy człowiek. W ten sposób korzystamy z odkryć psychologii poznawczej – celowo wzmacniamy symulację kognitywną, czyli proces umysłowy, który najprawdopodobniej ma związek z rozumieniem języka. Podczas wykładów wykorzystujemy multimedialne prezentacje, które następnie umieszczamy również na nagraniach prelekcji" - mówi zgłaszający tę kandydaturę Łukasz Kwiatek.
Szacuje, że w ponad 80 zorganizowanych przez Centrum Kopernika wykładach i dyskusjach otwartych wzięło udział ok. 10.000 słuchaczy. W internecie nagranie wykładu sir Rogera Penrose’adoczekało się niemal 40.000 odsłon w serwisie YouTube. Artykuł "Dylematy etyczne – cena człowieczeństwa" opublikowany w portalu GraniceNauki.pl trafił na stronę główną serwisu Wykop.pl.
Książki wydawane przez Copernicus Center Press – wydawnictwo działające pod auspicjami Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych – znajdują się na listach bestsellerów największych polskich księgarni. Na liście najczęściej kupowanych książek w przedsprzedaży portalu Merlin.pl można znaleźć "Nową historię ewolucji człowieka" (Robin Dunbar, tłum. Bartłomiej Kucharzyk) oraz "Umysł matematyczny" (Bartosz Brożek, Mateusz Hohol)
Popularność zyskały również filmy na kanale YouTube: „Wielki Wybuch i stworzenie Wszechświata” (ks. prof. Michał Heller), „Dlaczego starzejemy się i umieramy” (prof. Adam Łomnicki) i wywiad z prof. Piotrem Winkielmanem.
Badacze polecają swoje artykuły popularnonaukowe: "Niewidomi, którzy nie wiedzą, że widzą" (dr Magdalena Senderecka), "Nauka w świecie zwierząt" (Łukasz Kwiatek) i "Czy czas jest iluzją" (dr Mateusz Hohol) oraz książki wydane przez Copernicus Center Press: "Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?" Fransa De Waala, "Kosmiczny projekt. Twórcze zdolności przyrody w porządkowaniu wszechświata" Paula Daviesa i "Umysł matematyczny" Bartosza Brożka i Mateusza Hohola.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.