Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock
Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

Eksperymenty, wykłady, pokazy, koncerty, spektakle, a także rodzinny piknik - złożą się na rozpoczynający się w piątek jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Zaplanowano ponad 500 wydarzeń. Impreza potrwa do 18 maja.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa w regionie impreza popularyzująca naukę. W jego 21. edycję zaangażowanych jest 11 podlaskich uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który prowadzi Epicentrum Nauki. Festiwalowe wydarzenia będą odbywać się też w Wilnie (Litwa), gdzie swoją filię ma Uniwersytet w Białymstoku.

Fot. materiały prasowe

Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek po południu w Pałacu Branickich w Białymstoku, siedzibie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który jest koordynatorem tegorocznej edycji. W programie znalazł się wykład prof. Katarzyny Dzierżanowskiej-Fangrat "Antybiotyki: od wielkich odkryć do globalnych problemów – korzyści i zagrożenia". Będzie można też posłuchać o historii odkrycia penicyliny w Polsce, a także zobaczyć zrekonstruowane laboratorium Aleksandra Fleminga.

Wydarzenia inaugurujące festiwal nawiązują do tegorocznego hasła imprezy, którymi są słowa odkrywcy penicyliny Aleksandra Fleminga: "Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe". W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadającą w tym roku 80. rocznicę przyznania nagrody Nobla za wynalezienie penicyliny, a także 70. rocznicę śmierci naukowca.

Jak mówiła wcześniej koordynatorka festiwalu prof. Anna Moniuszko-Malinowska z UMB, rola antybiotyków w historii medycy była duża, uratowały one życie wielu ludzi, natomiast w dzisiejszych czasach uczelnia chce zwrócić uwagę na problemy związane z nadużywaniem tych leków oraz rozwoju antybiotykooporności.

Partnerzy festiwalu przygotowali w sumie ponad 500 wydarzeń dla osób w różnym wieku - od najmłodszych do najstarszych, będą to m.in. wykłady, warsztaty, pokazy, koncerty, spektakle. Uczelnie będą prezentować swoją ofertę w kolejne festiwalowe dni, a zwieńczeniem festiwalu będzie rodzinny piknik naukowy, który odbędzie się na stadionie miejskim 18 maja.

Najwięcej wydarzeń, około 130, przygotował Uniwersytet w Białymstoku, który połączył to z Dniem Otwartym. Wydarzenia będą odbywać się na kampusie uczelni. Będzie można wziąć udział m.in. w wykładzie o podlaskich szeptuchach, posłuchać o sztucznej inteligencji, zdemaskować mafię, odkryć świat szyfrowania, obejrzeć pokazy w planetarium.

Największa uczelnia techniczna w regionie, Politechnika Białostocka, przygotowała m.in. spotkania dla dzieci, podczas których najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, dlaczego nie warto używać suszarki podczas kąpieli, zobaczyć prawdziwe pioruny czy wziąć udział w chemicznych warsztatach. Będzie też można zajrzeć do hali maszyn i zobaczyć bolidy skonstruowane przez studentów PB i porozmawiać z ich twórcami.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w swój dzień zaprasza na dziedziniec Pałacu Branickich. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach szycia chirurgicznego czy pierwszej pomocy.

Atrakcje przygotowały też uczelnie artystyczne: spektakle - białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a koncerty i spektakle - filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Wśród innych partnerów festiwalu są: Akademia Łomżyńska, Akademia Podlaska w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku i Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki otrzymał dofinansowanie z MNiSW w ramach programu SON II.

Serwis Nauka w Polsce objął festiwal patronatem medialnym.(PAP)

Nauka w Polsce

swi/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fizyka jądrowa dla społeczeństwa - tematem kolejnego wykładu z cyklu "Zapytaj fizyka"

  • 24.09.2021. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ W czerwcu piknik naukowy na Politechnice Rzeszowskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera