USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER
03.01.2024 EPA/CJ GUNTHER

Uniwersytet Harvarda odrzucił zarzuty administracji Donalda Trumpa w narastającym sporze o antysemityzm, brak przejrzystości i niedopełnienie prawa. W odpowiedzi na groźbę wstrzymania dotacji, prezydent uczelni Alan Garber broni niezależności uniwersytetu.

Jak podkreślił w poniedziałek „Washington Post”, Garber zaznaczył w liście do departamentu edukacji, że „Harvard nie ustąpi ze swoich fundamentalnych, prawnie chronionych zasad w obawie przed nieuzasadnionym odwetem ze strony rządu federalnego”. Szef najstarszej i najbogatszej amerykańskiej uczelni argumentował, że ma ona prawo do prowadzenia polityki niezależnej od władz w Waszyngtonie.

Eskalacja nastąpiła po tym, jak sekretarz edukacji Linda McMahon stwierdziła, że Harvard „nie wywiązał się ze swoich zobowiązań prawnych, etycznych i powierniczych, obowiązków w zakresie przejrzystości oraz jakichkolwiek pozorów rygoru akademickiego”.

Administracja wszczęła liczne dochodzenia, zagroziła eliminacją możliwości kształcenia zagranicznych studentów przez Harvard. Rozważa cofnięcie statusu uczelni i zwolnienia z podatku. Zamroziła 2,2 miliarda dolarów finansowania.

W reakcji Harvard pozwał administrację Trumpa, argumentując, że jej działania są bezprawne i niekonstytucyjne.

Jak oznajmił Garber, pomimo iż Harvard podziela z administracją cel zwalczania antysemityzmu i dbałości o doskonałość akademicką, federalne nadużycia podważają te wysiłki. Stanowczo odrzucił również oskarżenia o stronniczość partyjną.

„Muszę odrzucić wasze twierdzenie, że Harvard jest instytucją partyjną. Nie jest ani republikański, ani demokratyczny. Nie jest przybudówką żadnej partii politycznej ani ruchu. I nigdy nie będzie” – oświadczył Garber.

„WP” zwraca uwagę, że uniwersytet wdrożył szereg reform, w tym zmiany w kierownictwie oraz inicjatywy mające na celu walkę z antysemityzmem i promowanie różnorodności intelektualnej.

Garber bronił także wkładu zagranicznych studentów w misję Harvardu. Przekonywał, że decyzje o zatrudnieniu kadry opierają się wyłącznie na zasługach i osiągnięciach, bez uwzględniania kwot rasowych czy testów ideologicznych.

Konflikt ten rozgrywa się w kontekście opinii dotyczących antysemityzmu na kampusach uniwersyteckich. Według sondażu Uniwersytetu Chicagowskiego, 45 proc. dorosłych respondentów postrzega to zjawisko jako „poważny” lub „bardzo poważny” problem.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Skorupa Wenus może być zaskakująco cienka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera