
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek zapowiedział wspólne działania ministerstwa i środowiska akademickiego nad aktualizacją zasad ochrony uczelni. Podkreślił, że będą one uwzględniać autonomię i otwartość uczelni. Większe uprawnienia straży uniwersyteckiej zapowiedział rektor UW.
Kulasek był pytany podczas wtorkowego briefingu prasowego w Warszawie o wytyczne resortu nauki dotyczące bezpieczeństwa na uczelniach w związku z zabójstwem na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. 7 maja 22-letni student Wydziału Prawa UW zaatakował siekierą 53-letnią portierkę. Kobieta nie przeżyła ataku i zmarła na miejscu. Na pomoc kobiecie ruszył 39-letni pracownik Straży UW, któremu napastnik również zadał dotkliwe rany.
Szef resortu nauki zwrócił uwagę, że każda uczelnia ma swoją autonomię, ale wspólnie z instytucjami przedstawicielskimi: Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich czy Radą Główną Nauki i Szkolnictwa wypracowywany jest model ochrony polskich uczelni tak, żeby "nie stracić tego, co budowaliśmy przez lata, czyli otwartości uczelni". Zapewnił, że nie chce nakładać na uczelnie obostrzeń. Jego zdaniem w ramach dyskusji - przy udziale służb mundurowych - warto jednak zastanowić się nad nowymi wytycznymi.
Kulasek podsumował, że w dzień po tragedii wspólnie z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem i władzami uniwersytetu wziął udział w spotkaniu w komendzie stołecznej policji. Rozmowy dotyczyły współpracy między uczelniami a służbami bezpieczeństwa. Minister przypominał o autonomii uczelni w tym zakresie. Zwrócił jednak uwagę, że porozumienia uczelni z policją zwykle istnieją, ale bywa, że podpisano je wiele lat temu. Przypomniał, że Uniwersytet Warszawski podpisał takie porozumienie z policją w 2004 roku, a od tego czasu "świat się zmienił, bezpieczeństwo na uczelniach jest na innym etapie w związku z sytuacja geopolityczną. Pewne rzeczy trzeba uaktualnić, a współpracę należy nawiązać”.
Minister poinformował że wspólnie z ministrem Siemoniakiem w piśmie do rektorów wszystkich szkół wyższych w Polsce poprosił o aktualizację zasad współpracy z policją.
Zdaniem Kulaska, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na kampusach, trzeba pomyśleć o rozwiązaniach systemowych. Nie wykluczył, że być może firmy je ochraniające powinny być lepiej uzbrojone, np. mieć do dyspozycji pałki czy gaz pieprzowy, co pozwoli im na zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i mienia.
O planach zwiększenia uprawnień straży uniwersyteckiej opowiadał też podczas wtorkowej konferencji prasowej na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego rektor tej uczelni, prof. Alojzy Nowak. Zaznaczył, że chociaż być może w świetle obowiązujących przepisów takie zmiany są możliwe, nie zezwala na nie statut UW. Zapowiedział, że w najbliższych dniach władze UW przyjrzą się rozwiązaniom w innych uczelniach i są gotowe do szybkiego zmodyfikowania wewnętrznych regulacji i dozbrojenia uczelnianej straży.
Prof. Nowak zaznaczył też, że po ubiegłotygodniowej tragedii UW zorganizował dla swojej społeczności opiekę psychologiczną, m.in. we współpracy z miejskimi Ośrodkami Interwencji Kryzysowej. Są nią też objęci mąż i troje dzieci zabitej portierki oraz ranny strażnik i jego rodzina. Rektor zapewnił, że władze uczelni są w stałym kontakcie z obiema rodzinami, także w sprawie ich wsparcia finansowego i organizacji pogrzebu tragicznie zmarłej pracownicy UW.
Kierowniczka Centrum Pomocy Psychologicznej UW Katarzyna Stankiewicz poinformowała, że do wtorku udzielono 270 indywidualnych konsultacji psychologicznych studentom i pracownikom uczelni. "Poza tym zrobiliśmy też spotkania grupowe i cały czas je organizujemy dla tych, które tego wymagają i potrzebują" - podkreśliła.
Do tragedii na Uniwersytecie Warszawskim odniosła się też Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). "W trosce o bezpieczeństwo i dobrostan wspólnot akademickich, za które jesteśmy odpowiedzialni, podejmujemy wszelkie działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa na uczelniach. Apelujemy do władz publicznych o wsparcie naszych starań, o podjęcie poważnej i merytorycznej dyskusji na temat źródeł agresji, dehumanizacji relacji międzyludzkich, brutalizacji języka i zachowań społecznych - także tych obserwowanych w mediach i polityce. Wspólnie musimy wypracować systemowe mechanizmy przeciwdziałające takim zjawiskom, deklarujemy w tym zakresie pełne zaangażowanie rektorów uczelni KRASP" - głosi wtorkowe oświadczenie. (PAP)
Nauka w Polsce
lt/ abu/ agt/ js/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.