Naukowcy i młodzież będą wspólnie badać ssaki na Podlasiu

Jakie ssaki bytują w pobliżu miasteczek w Podlaskiem i ile ich tam jest będą wspólnie badać naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych w regionie.

Będzie to możliwe dzięki projektowi "e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia", na który Instytut zdobył dotację w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Ścieżki Kopernika".

Główny cel projektu to przybliżenie młodym ludziom badań naukowych poprzez bezpośrednie w nich uczestnictwo: od badań terenowych przez opracowanie i analizę wyników po publikację naukową - powiedział PAP we wtorek dr Tomasz Samojlik z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Ma to wzbudzać w nich ciekawość świata i przybliżać naukę.

Efektem projektu będą też gotowe konspekty zajęć popularyzujących nauki przyrodnicze, które we współpracy z młodymi ludźmi będą mogły wykorzystać inne placówki naukowe.

Samojlik podkreśla, że mało lub w ogóle nic nie wiadomo na temat dużych ssaków żyjących w zwykłych lasach w Podlaskiem, które nie są tak cennymi i zbadanymi przez naukowców kompleksami leśnymi jak np. Puszcza Białowieska. Badania z młodzieżą mają to zmienić. Naukowcy spodziewają się, że mimo, iż takie lasy blisko miejscowości są - jak mówi Samojlik - "spenetrowane" przez ludzi, to jednak zwierzęta mogły się do częstej obecności człowieka i trudnych warunków przystosować i tam bytują. "Myślę, że czekać nas może sporo zaskoczeń" - dodał Samojlik.

Do projektu zgłosiło się 10 szkół z Bielska Podlaskiego, Białowieży, Drohiczyna, Supraśla, Hajnówki, Łap i Siemiatycz.

Z każdej szkoły zostanie wyłoniona ośmioosobowa grupa uczniów pasjonujących się przyrodą. Młodzież będzie wspólnie z leśnikami i naukowcami instalować w terenie specjalne foto-pułapki reagujące na ruch, które będą rejestrować w formie zdjęć wszystkie zwierzęta, które będą wędrować w tym miejscu. Na tej podstawie będzie określany m.in. gatunek, płeć zwierzęcia, jego wiek, zachowanie. Młodzież przeprowadzi profesjonalną analizę takich danych. Potrzebną do tego wiedzę młodzież zdobędzie na cyklu warsztatów.

Dane z foto-pułapek będą zbierane cztery razy w roku, w każdej porze roku.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, Białowieskim Parkiem Narodowym i Politechniką Białostocką, starostwami powiatowymi w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach.

IBS dostał na projekt z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 200 tys zł. Projekt potrwa do końca 2014 r.

PAP - Nauka w Polsce

kow/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera