Ostatnia randka z neandertalczykiem

PAP/EPA © 2012 / FEDERICO GAMBARINI
PAP/EPA © 2012 / FEDERICO GAMBARINI

Badania genetyczne dowodzą, że ludzie i neandertalczycy mogli krzyżować się ze sobą jakieś 37 tys. lat temu, a zatem już po opuszczeniu Afryki.

Dotychczasowe analizy genomu neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka współczesnego, dowodziły, że ludzie spoza Afryki wykazują bliższe pokrewieństwo z neandertalczykami niż rdzenni Afrykanie.

Na tej podstawie wysnuto teorię, że z neandertalczykami mogli krzyżować się ci ludzie, którzy wyemigrowali z Afryki dziesiątki tysięcy lat temu. Do spotkania mogło dojść gdzieś na Bliskim Wschodzie, u progu Afryki.

Inna koncepcja zakłada, że jeszcze w Afryce istniała populacja, z której później wyewoluowali ludzie i neandertalczycy. Populacja ta miałaby się rozdzielić na dwie izolowane od siebie populacje. Z Afryki miałaby wyemigrować ta bliżej spokrewniona z neandertalczykami.

Naukowcy z Harvardu i Instytutu Maxa Plancka w Lipsku postanowili ustalić przedział czasu, w którym mogło dojść do krzyżowania się. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach najnowszego numeru "PLoS Genetics".

Na podstawie analizy DNA badacze ustalili, że ludzie i neandertalczycy wymieniali między sobą geny w przedziale pomiędzy 37 tys.-86 tys. lat temu. A zatem już po opuszczeniu Afryki przez człowieka, ale być może jeszcze przed jego ekspansją do Eurazji.(PAP)

krx/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera