Dzień Nauki w Zabrzu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 30 ośrodków naukowych, uczelni i szkół oraz instytucji kultury, stowarzyszeń i fundacji zaprezentowało się podczas piątkowego Dnia Nauki w Zabrzu. Pokazano m.in. opracowane w tym mieście nowinki technologiczne, służące ochronie zdrowia.

Działająca w Zabrzu Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi przedstawiła postępy prac nad systemem wspomagania serca dla dorosłych i dzieci oraz robotem kardiochirurgicznym. Eksperci ośrodka opowiedzieli również o badaniach dotyczących wykorzystania inżynierii tkankowej w pracach nad protezą zastawki serca, opartej o komórki własne pacjenta.

Jednym z istotnych projektów Fundacji jest stworzenie zrobotyzowanej sali chirurgicznej, czyli środowiska do szkolenia, treningu i testowania metod operacyjnych przy użyciu zarówno klasycznych i półautomatycznych narzędzi chirurgicznych, jak i robota własnej konstrukcji RobinHeart, który ma wspomagać ma pracę lekarza.

Dzień Nauki w Zabrzu zorganizowano już po raz ósmy. Stoiska przygotowały m.in. poszczególne wydziały Politechniki Śląskiej. W prezentacji „Politechnika Śląska kuźnią Prezesów” wydział inżynierii materiałowej i metalurgii pokazał właściwości metali z pamięcią kształtu. Wydział elektryczny zaprezentował sześcionożne roboty multimedialne Hexor, zaprojektowane jako pomoc dydaktyczna dla szkół, uczelni i instytucji badawczych. Pokazano również roboty mobilne Sumo-Bot.

Pod hasłem „Przez zabawę do wiedzy” promowało się Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN z Zabrza. Doświadczenia przedstawiające m.in. żywe kolory mleka, obrazki z pianki, wodoodporny piasek, balony z płytki CD czy „magiczny palec” (doświadczenie, w którym palec odpycha od siebie wodę) miały pokazać obserwatorom, że chemia i fizyka mogą być naprawdę pasjonujące.

Ciekawostką była prezentacja Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki „Kompik”, obrazująca właściwości zabytkowych komputerów, historię nośników pamięci oraz sposoby restaurowania zabytkowych sprzętów komputerowych. Przyszli informatycy mogli dowiedzieć się np. jak odrestaurować starą płytę główną komputera i „ożywić” taki wiekowy sprzęt.

Po raz pierwszy podczas zabrzańskiego Dnia Nauki zaprezentowała się Wyższa Szkoła Techniczna, która kształci studentów na wielu kierunkach, (m.in. architektura wnętrz, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy reżyseria i realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia). Ta katowicka uczelnia ta w tym roku uruchomi w Zabrzu Ośrodek Kultury i Edukacji.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Zabrzu pod hasłem: „Młotek pneumatyczny a młoteczek muzyczny” zaprezentowała m.in. instrumenty muzyczne, na których można było nie tylko zagrać, ale także poznać ich budowę, sposoby gry oraz wykorzystanie w zespołach muzycznych.

Swoją ofertę turystyczną przedstawiła Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, która stała się magnesem przyciągającym do miasta tysiące turystów. To jeden z najpopularniejszych obiektów Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

PAP - Nauka w Polsce

mab/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    MNiSW: rozważane jest dodatkowe finansowanie PAN, w tym Centrali Obrączkowania Ptaków

  • Fot. Anna Wojnar. Źródło: UJ

    Kraków/ Fizyk Krzysztof Giergiel laureatem Nagrody im. Franka Wilczka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera