Polski robot toru wizyjnego wkrótce trafi do badań klinicznych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polski przenośny robot toru wizyjnego Robin Heart PortVisionAble w przyszłym roku przejdzie badania kliniczne w trzech klinikach kardiochirurgii w Polsce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jesienią 2015 r. mogłaby się zacząć jego produkcja.

Jest jednym z efektów wieloletnich prac nad robotem kardiochirurgicznym Robin Heart, prowadzonych w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu przez zespół pod kierownictwem dr hab. Zbigniewa Nawrata. Dzięki temu od pomysłu stworzenia lekkiego, „walizkowego” robota do jego wykonania upłynęło zaledwie 5 miesięcy.

Robot z kamerą zastępuje podczas operacji asystenta. Pozwala dokładnie obejrzeć pole operacyjne. Model urządzenia zaprezentowano podczas piątkowej Międzynarodowej Konferencji Roboty Medyczne 2014 w zabrzańskiej fundacji. Waży niecałe 8 kg.

„Jest prosty, efektywny, ma wiele fajnych cech, których nie mieliśmy w poprzednich robotach. Jak wszystko pójdzie dobrze, to na wiosnę rozpoczniemy produkcję trzech robotów, które po uzyskaniu zgody komisji bioetycznej trafią do badań klinicznych w trzech ośrodkach. Po dopełnieniu wszystkich procedur jesienią przyszłego roku moglibyśmy zacząć go produkować. Nie robimy nauki dla nauki, ale staramy się trafić w zapotrzebowanie specjalistów” – powiedział PAP Zbigniew Nawrat.

Model wykonano w najnowocześniejszych technologiach – część to wydruki z drukarki 3D z poliwęglanu. Elementy stalowe wykonano mechanicznie na obrabiarkach sterowanych numerycznie.

„Bardzo mi się podoba, wygląda na przyjazne urządzenie. Urządzenia na bloku operacyjnym muszą być zminiaturyzowane i pomagać, nie przeszkadzać” – ocenił model kardiochirurg prof. Jacek Moll.

Naukowcy szacują, że Robin Heart PortVisionAble może kosztować 200-250 tys. zł. „To będzie najtańszy robot i najlepszy wśród konkurencji. Bardzo nam zależy, żeby Polska była rozpoznawana na mapie Europy jako miejsce, gdzie produkujemy urządzenia wysokiej jakości. Jest na to szansa” – podkreślił doc. Nawrat.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

    Wrocław/ Badania biochemiczki z UPWr nadzieją na przełom w leczeniu raka otrzewnej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera