Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
31.07.2012 aktualizacja 31.07.2012

Fragmenty barki pogrzebowej faraona sprzed 5 tys. lat odkryto w Egipcie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy z francuskiej misji archeologicznej w Egipcie odkryli pozostałości barki pogrzebowej władcy z czasów I Dynastii – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonano na stanowisku w Abu Roasz, w północnej części nekropoli memfickiej, położonej w odległości 10 kilometrów na północ od Gizy.

Zespół naukowców z Francuskiego Instytutu Archeologii Orientalnej w Kairze prowadzący rutynowe badania archeologiczne na cmentarzysku z okresu predynastycznego i wczesnodynastycznego w dziejach starożytnego Egiptu odkrył fragmenty drewnianej barki z ok. 3000 r. p.n.e.

Według archeologów, odkryte szczątki mogą być pozostałościami barki pogrzebowej faraona Dena z I Dynastii (ok. 3150-2925 r. p.n.e.), panującego w latach ok. 3050-2995 p.n.e.

Jak poinformował Mohamed Ibrahim, minister ds. starożytności Egiptu, odkrycia dokonano w pobliżu struktury grobowej o płaskim dachu, nazywanej Mastaba Nr 6, położonej w północnej części stanowiska Abu Roasz.

Odkryte fragmenty barki to 11 dużych desek złączonych razem i tworzących fragment kadłuba o długości 6 metrów.

Znalezisko zostało przetransportowane do konserwacji w laboratoriach Narodowego Muzeum Egipskiej Cywilizacji w Kairze, którego budowa – trwająca od kilku lat – jest na ukończeniu, a otwarcie dla zwiedzających planowane jest w 2013 roku. (PAP)

jot/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022