Nauka dla Społeczeństwa

27.09.2022
PL EN
02.12.2016 aktualizacja 02.12.2016

Kołobrzeg/ Naukowcy zbadali wrak niemieckiej barki desantowej

Naukowcom udało się zbadać leżący niedaleko wejścia do portu w Kołobrzegu wrak niemieckiej barki desantowej pochodzącej z drugiej wojny światowej. Jednostka mogła być wykorzystywana przy ewakuacji mieszkańców w 1945 r.

W środę naukowcy przedstawili wyniki prowadzonych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu badań podwodnych stanowisk archeologicznych obszarów morskich w rejonie Kołobrzegu. Głównym celem przedsięwzięcia było zlokalizowanie i ewidencja historycznych wraków statków i okrętów.

"Najciekawszym znaleziskiem jest wrak blisko czterdziestometrowej długości niemieckiej barki desantowej prawdopodobnie związanej z działaniami wojennymi w marcu 1945 r." - powiedział PAP kierownik badań Michał Grabowski.

"Być może jednostka ta była wykorzystywana do ewakuacji ludności cywilnej z oblężonego przez Armię Czerwoną Kołobrzegu" - dodał Grabowski.

Wrak zlokalizowano w odległości jednej mili morskiej na północny-wschód od wejścia do kołobrzeskiego portu. Jednostka spoczywa na głębokości 11-12 metrów.

Nadal trwają prace nad identyfikacją jednostki. "Wiemy, że jest to niemiecka barka desantowa, ale nie wiemy jakiego podtypu i nadal nie znamy jej numeru, który pozwoliłby nam poznać historię jednostki. Takich barek wyprodukowano ponad tysiąc i były one końmi roboczymi Kriegsmarine" - powiedział Grabowski.

Jednostki tego typu opracowano na początku wojny, głównie na potrzeby przygotowywanej niemieckiej operacji desantowej na Wielką Brytanię - poinformował Grabowski. Produkowane na masową skalę w różnych wariantach i podtypach wykorzystywano w niemieckiej marynarce wojennej na praktycznie wszystkich frontach II wojny światowej.

Jak podkreśla Grabowski, badania pozwoliły zdokumentować wrak i objąć go opieką konserwatorską. Dokumentacja wykonana przez naukowców pozwoli stworzyć cyfrowy model wraku, który będzie można dokładnie obejrzeć na stronie www.wraki.muzeum.kolobrzeg.pl.

Podwodne badania prowadzone przez kołobrzeskie muzeum prowadzono od czerwca do sierpnia br. Naukowcy przebadali obszar dziewięciu kilometrów kwadratowych. Nurkowie natrafili także m.in. na betonowe bloki, podkłady kolejowe czy pozostałości po sieciach rybackich i trałach. Bloki betonowe i podkłady mogą mieć związek z powojenną odbudową kołobrzeskiego portu. (PAP)

res/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022