Ludzie, delfiny i słonie mają podobne geny odpowiedzialne za mózg

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ludzie, delfiny i słonie mają podobne geny odpowiedzialne za rozwój mózgu – informują naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Naukowcy z Wayne State University School of Medicine w Stanach Zjednoczonych porównali ok. 10 tys. genów kodujących białka w genomie delfina butlonosego z genomem dziewięciu innych zwierząt: kury, dziobaka, konia, krowy, psa, myszy, oposa, słonia i człowieka.

Z tej grupy najbardziej spokrewnione z delfinami są... krowy. Przodkowie obu gatunków oddzielili się od siebie "zaledwie" ok. 59 mln lat temu.

Analiza porównawcza genów wykazała, że istnieją specyficzne podobieństwa między genomem człowieka i delfina oraz słonia. Podobieństwa te związane są z rozwojem mózgu i zdolności poznawczych.

U wszystkich trzech gatunków występują geny odpowiedzialne za niewielką liczbę potomstwa, długi rozwój osobniczy oraz intensywną opiekę rodzicielską. U delfinów i ludzi istnieją podobne geny związane z plastycznością połączeń mózgowych.

A ponieważ tkanka nerwowa potrzebuje dużo energii, zanim rozwinął się duży mózg musiały zajść odpowiednie zmiany metaboliczne. Zdaniem naukowców u delfinów i ich krewniaków był to rodzaj ewolucji konwergentnej (równoległej, ale niezależnej) w stosunku do ssaków lądowych obdarzonych dużym mózgiem.

Co ciekawe, delfiny posiadają geny, które u ludzi odpowiadają za choroby umysłowe oraz sen. W pierwszym przypadku oznacza to, że te same geny mogą być związane z inteligencją. Drugi przypadek jest o tyle dziwny, że delfiny śpią zupełnie inaczej niż ludzie – zawsze zasypia u nich tylko jedna półkula mózgu, podczas gdy druga czuwa.

Badania wskazują, że delfiny butlonose są drugim po człowieku najinteligentniejszym gatunkiem na Ziemi.

Pełna wersja artykułu jest dostępna na stronie: http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/early/2012/06/26/rspb.2012.0869.full (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera