Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Okaz ptaka z gatunku ibis grzywiasty (Geronticus eremita) pojawił się niespodziewanie w centrum położonego przy północno-zachodniej granicy z Hiszpanią portugalskiego miasta Viana do Castelo. Zwierzę to uznawane jest za zagrożone wyginięciem.

Jak przekazał wydawany w tym regionie Portugalii dziennik „O Minho”, niezwykle rzadkie w tej części świata zwierzę spokojnie przechadzało się w ogrodzie miejskim, co zarejestrowało telefonami kilku przechodniów.

Gazeta opublikowała zdjęcie dużych rozmiarów czarnego ptaka, przypominając, że w ostatnim czasie co najmniej dwa razy zgłaszano w regionie Minho pojawienie się osobnika tego rzadkiego gatunku.

Jak przypomniała portugalska gazeta, ibis grzywiasty został sklasyfikowany jako „krytycznie zagrożony” wyginięciem w latach 90. XX w., kiedy w Maroku żyło zaledwie kilka osobników. Od 2018 r. uznawany jest za gatunek zagrożony.

Dziennik, analizując prawdopodobne miejsce pochodzenia widzianego w Viana do Castelo okazu twierdzi, że osobnik ten może pochodzić ze zorganizowanej na południowym zachodzie Hiszpanii kolonii tych ptaków. W ramach projektu pt. Eremita w Kadyksie prowadzone są prace nad przywróceniem tego gatunku przyrodzie na Półwyspie Iberyjskim.

Według gazety w ostatnich miesiącach rzadki ptak był widziany co najmniej dwukrotnie w Portugalii, z czego raz w gminie Caminha, w pobliżu rzeki Minho.

Portugalscy przyrodnicy potwierdzili też, że otrzymali sygnał o pojawieniu się ibisa grzywiastego w rejonie miasta Faro, na południu kraju.

Geronticus eremita, który w Europie Środkowej powszechnie występował jeszcze w XVII w., charakteryzuje się czarnym upierzeniem, nagą skórą na głowie oraz czerwonym dziobem.

Zamieszkujący głównie górzyste i półpustynne tereny gatunek jest objęty Europejskim Programem Ochrony Zwierząt, polegającym na hodowli w ogrodach zoologicznych gatunków zagrożonych wyginięciem.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja potrzebuje kompasu moralnego

  • Fot. Adobe Stock

    Ruda kocia mutacja pod lupą naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera