
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek oraz wiceprezydent Konfederacji Szwajcarskiej, Radca Federalny Guy Parmelin podpisali w czwartek w Poznaniu Memorandum of Understanding (MoU) - o porozumieniu w zakresie badań naukowych i innowacji.
"To nowe otwarcie dla nauki polskiej i szwajcarskiej. Początek współpracy, wymiany nie tylko naukowców, ale również studentów, doświadczenia oraz infrastruktury badawczej" - powiedział w czwartek PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, który w czwartek gościł na kongresie Impact w Poznaniu.
Uroczystość podpisania memorandum pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej i Federalnego Departamentu Gospodarki, Edukacji i Badań Naukowych Konfederacji Szwajcarskiej odbyła się w Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jak podkreślono w trakcie uroczystości, celem memorandum jest zacieśnienie współpracy strategicznej pomiędzy Polską i Szwajcarią w dziedzinie wspierania doskonałości naukowej, bezpieczeństwa badań oraz wzmacniania wpływu nauki i innowacji na rozwój społeczno-gospodarczy. Dokument podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy opartej na wysokich standardach oraz wspólne zaangażowanie partnerów w realizację celów Agendy 2030 ONZ, w szczególności w zakresie zrównoważonego rozwoju, równości szans i cyfryzacji.
"Maria Skłodowska-Curie powiedziała kiedyś, że poszukiwanie czystej wiedzy jest jedną z najistotniejszych potrzeb ludzkości. Dzisiejsza uroczystość, podpisanie memorandum o porozumieniu między Polską a Szwajcarią jest właśnie wyrazem tej potrzeby. Spotykamy się w murach zasłużonego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby wspólnie wzmacniać współpracę w obszarze szkolnictwa wyższego, badań naukowych i innowacji. To dzień o dużym znaczeniu, nie tylko symboliczny gest, lecz realna szansa na nowy etap relacji między naszymi państwami, opartych na zaufaniu, wspólnych celach i konkretnych działaniach” – podkreślił w czwartek minister nauki Marcin Kulasek.
Dodał, że podpisane porozumienie jest efektem intensywnej partnerskiej współpracy. "Szwajcaria jest od wielu lat dla Polski strategicznym partnerem w dziedzinie nauki i innowacji. Wspólne działania naszych uczelni, instytucji naukowych i agencji finansujących badania przynoszą wymierne rezultaty, zarówno w zakresie badań podstawowych jak i stosowanych. Program uruchomiony w 2024 roku w ramach drugiej edycji szwajcarsko-polskiego programu współpracy to przykład skutecznej synergii instytucjonalnej i dowód na to, że wspólne cele mogą być efektywnie realizowane" – zaznaczył minister.
Wyraził też przekonanie, że potencjał naukowy i innowacyjny Polski i Szwajcarii w połączeniu z gotowością do wymiany doświadczeń, zaowocuje nowymi projektami i inicjatywami.
"Mam nadzieję, że dzisiejsze pierwsze posiedzenie wspólnej komisji nada tej współpracy nowej dynamiki i przełoży się na konkretne działania; wspólne konkursy, programy wymiany akademickiej, warsztaty, inicjatywy mobilnościowe. Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się także w szerszy, europejski kontekst. Polska, sprawując obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, kładzie silny nacisk na znaczenie nauki i innowacji jako fundamentów wzrostu i rozwoju wspólnoty. Wraz z innymi państwami członkowskimi dążymy do stworzenia stabilnego, ambitnego systemu wsparcia badań naukowych, również naukowców w całej Europie" – podkreślił minister.
„Z zadowoleniem przyjęliśmy informacje o zatwierdzeniu przez Radę Federalną w Szwajcarii umowy stowarzyszeniowej z programem Horyzont Europa; to otwiera nowe możliwości dla naszych naukowców i instytucji, jednocześnie umacniając międzynarodowy wymiar współpracy. Nie możemy jednak zapomnieć o równie istotnym aspekcie; bezpieczeństwie badań. W dobie globalnych zagrożeń wspólne działania na rzecz zwiększenia odporności nauki są nie tylko potrzebą, lecz także obowiązkiem. Polska w pełni podziela podejście zakładające równowagę między otwartością a odpowiedzialnością, pomiędzy wolnością akademicką a koniecznością ochrony integralności badań” – dodał minister.
Wiceprezydent Konfederacji Szwajcarskiej, Radca Federalny Guy Parmelin podkreślił, że podpisanie memorandum o porozumieniu stanowi wielki krok dla rozwoju współpracy w odniesieniu do szkolnictwa wyższego, nauki i badań naukowych.
"Memorandum porozumienia wyraża naszą wspólną wolę, aby przesuwać granice wiedzy i aby razem szukać rozwiązań w dobie tylu różnych wyzwań, przed którymi stoi Europa i cały świat. Już w obecnie między naszymi krajami istnieją bardzo silne więzi i jest wiele osób, które uczestniczy w rozwijaniu tych relacji i mamy nadzieję, że ten rozwój będzie dalej się toczył" – powiedział.
Dodał, że w odniesieniu do programu Horyzont Europa, to „badacze i badaczki polscy i szwajcarscy pracują już razem w ponad 200 projektach”.
"Mamy nadzieję, że nasza współpraca jeszcze bardziej się zacieśni (...), że będziemy mogli obserwować pojawiające się nowe projekty i inicjatywy, które będą starały się stawić czoła wszystkim światowym wyzwaniom" – zaznaczył.

Przewidziane w memorandum wspólne przedsięwzięcia obejmują m.in. realizację wspólnych projektów badawczych, organizację konferencji, warsztatów i seminariów, wymianę informacji, dobrych praktyk oraz inicjatyw politycznych. Zakłada także doskonalszą mobilność naukowców, studentów i ekspertów. Strony porozumienia zadeklarowały również gotowość do wspólnego korzystania z infrastruktury badawczej oraz rozwoju partnerstw projektowych w ramach międzynarodowych programów, takich jak programy ramowe UE.
Szczególny nacisk położono na rozwój współpracy w obszarach nauk inżynieryjnych, infrastruktury badawczej, nauk kwantowych i technologii kosmicznych, nowych technologii (sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, internet rzeczy), zrównoważonego rozwoju, energetyki i klimatu, nauk o zdrowiu, a także nauk humanistycznych i społecznych. Tematyka ta może być odpowiednio rozszerzana w zależności od potrzeb i priorytetów obu krajów.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym kongresu Impact. (PAP)
Nauka w Polsce
ajw/ wal/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.