Krakowski Festiwal Nauki rozpoczął się na Rynku Głównym

PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk
PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk

Kilkadziesiąt namiotów, w których odbywają się doświadczenia i pokazy naukowe, stanęło na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie w czwartek w południe oficjalnie rozpoczął się XII Festiwal Nauki. Impreza potrwa do 12 maja.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest „Teoria-Poznanie-Doświadczenie”, a patronem - wynalazca lampy naftowej Jan Józef Ignacy Łukasiewicz. Głównym koordynatorem festiwalu jest po raz kolejny Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Jak podkreślił rektor tej uczelni prof. Janusz Żmija w organizacji festiwalu swój wkład mają wszystkie krakowskie uczelnie wyższe. W tym roku uczestniczy w nim 15 uczelni państwowych i prywatnych oraz dziewięć zaproszonych instytucji, w tym instytucje naukowe, jednostki konsularne, muzea, teatry, zagraniczne instytuty kultury.

„Hasłem przewodnim w tym roku jest +Teoria-Poznanie-Doświadczenie+, chcemy pokazać nie tylko mieszkańcom, ale też turystom w Krakowie nasze osiągnięcia. Chcemy w przystępny sposób pokazać naukę oraz naszą ofertę dydaktyczną” - zaznaczył prof. Żmija.

W ramach Festiwalu Nauki, który potrwa do 12 maja zaplanowano pokazy doświadczeń naukowych, wykłady, spotkania, prelekcje, wystawy, spektakle i koncerty.

Impreza jest przeznaczona dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma na celu zaprezentowanie w atrakcyjny i przystępny sposób osiągnięć naukowych krakowskich uczelni, instytutów PAN, a także kultury studenckiej.

Główne wydarzenia festiwalowe zaplanowano na Rynku Głównym, gdzie od 12 maja stać będzie specjalne naukowe miasteczko namiotowe. Naukowcy i studenci z krakowskich uczelni będą tam prezentować ciekawe doświadczenia oraz dorobek swoich placówek. Pokazy naukowe zaplanowano też na terenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Św. Anny 12.

W programie znajdą się proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary. Planowany jest też darmowy pokaz kinowy filmów związanych z Ignacym Łukasiewiczem. Bezpłatnie będzie można też zwiedzić niektóre muzea, instytuty, albo wziąć udział w warsztatach. Podczas festiwalu na południowej fasadzie Sukiennic odbywać się będzie pokaz światła i dźwięku.

Początki Festiwalu Nauki w Krakowie sięgają 2000 roku. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie jubileuszu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo festiwal miał służyć jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ, ale od 10 lat współorganizują go także inne krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne. W przedsięwzięcie włączają się instytucje zaproszone: muzea, teatry, zagraniczne instytuty kultury.

Po Uniwersytecie Jagiellońskim (2000-2004) głównym organizatorem były: Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007) oraz Politechnika Krakowska (2008-2010). W 2011 r. funkcję głównego organizatora objął Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera