Pod Grunwaldem Krzyżacy jak zwykle - pokonani

Jak przed wiekami w rozegranej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem
wojska polskie i litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły
rozgromiły wojska krzyżackie.

W bitwie poległ Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Urlich von Jungingen.

W inscenizacji największej bitwy średniowiecznej Europy z 15 lipca 1410 roku uczestniczyło ponad tysiąc rycerzy z Polski i Europy. Widowisko, które przebiegło zgodnie z historycznym scenariuszem, obejrzało z okolicznych wzgórz kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Znakiem do rozpoczęcia bitwy były wystrzały z armat. Do króla Jagiełły przybyli posłowie krzyżaccy, którzy wręczyli mu dwa miecze, aby wojsko polskie nie kryło się w zaroślach, ale wyszło na pole walki. Gdy król przyjął miecze na znak zwycięstwa, polscy rycerze odśpiewali Bogurodzicę i do boju ruszyli rycerze.

Najpierw szala zwycięstwa przechylała się na stronę Krzyżaków. Były tak dramatyczne momenty jak: obrona krakowskiej chorągwi z orłem w koronie i atak Krzyżaków na polskiego króla. Król Jagiełło wyszedł z tego zwycięsko i kazał do walki wyprowadzić nowe chorągwie, które ruszyły do boju, by złamać opór Krzyżaków.

Tegoroczna inscenizacja w 598. rocznicę bitwy pod Grunwaldem była świętem wszystkich polskich bractw rycerskich, które przygotowywały się do niej cały rok. Rycerze przyjechali do Grunwaldu na kilka dni przed bitwą i zamieszkali w wybudowanej przez siebie osadzie.

Na sobotni wieczór na polach grunwaldzkich zaplanowano koncert muzyki dawnej i grunwaldzki turniej konny. ALI

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.

    Wykryto obiekty w ramionach spiralnych dysków wokół dwóch młodych gwiazd

  • Zdjęcie gwiazdy towarzyszącej Betelgezie, wykonane przez teleskop Gemini North. Źródło: AURA.

    Gwiazda Betelgeza ma towarzyszkę - potwierdzają to najnowsze zdjęcia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera