Wykryto obiekty w ramionach spiralnych dysków wokół dwóch młodych gwiazd

Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.
Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.

Astronomowie użyli Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) do zaobserwowania dysku protoplanetarnego z ramionami spiralnymi i oznakami, iż skrywa się tam nowo powstająca planeta, a także drugiego podobnego przypadku przy innej gwieździe – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Wokół młodej gwiazdy odległej o 440 lat świetlnych tworzy się planeta. Astronomowie są świadkami tego procesu. Potencjalną planetę wykryto w dysku gazu i pyłu, zwanym dyskiem protoplanetarnym, wokół gwiazdy HD 135344B. Naukowcy szacują, że rodząca się planeta ma rozmiar dwa razy taki, jak Jowisz, a jej pozycja względem gwiazdy odpowiada odległości Neptuna od Słońca.

Już wcześniej obserwowano dyski protoplanetarne wokół młodych gwiazd, pokazujące skomplikowane wzory, takie jak pierścienie, przerwy, spirale. Według przewidywań tego rodzaju struktury to efekt działania niemowlęcych planet, które zgarniają materię w trakcie krążenia wokół gwiazdy macierzystej. Jednak do tej pory nie udawało się zobaczyć takiej młodej planety w akcji.

W dysku wokół HD 135344B zaobserwowano już wcześniej wirujące ramiona. Dokonano tego instrumentem SPHERE na Bardzo Dużym Teleskopie (ang. Very Large Telescope, w skrócie VLT), należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Brakowało jednak wtedy dowodów, że w dysku formuje się planeta.

Teraz, dzięki obserwacjom przy pomocy nowego instrumentu ERIS, który również działa na VLT, naukowcy przypuszczają, że dostrzegli kandydatkę na planetę tuż u podstawy jednego z ramion spiralnych dysku, dokładnie w miejscu, gdzie teoria przewiduje, iż może znajdować się obiekt planetarny odpowiedzialny za rzeźbienie takiego wzoru.

Drugie podobne odkrycie dotyczy bliskiego otoczenia gwiazdy V960 Mon. To kontynuacja obserwacji tej młodej gwiazdy wykonanych kilka wcześniej przez instrument SPHERE na VLT oraz sieć radioteleskopów ALMA. Wtedy odkryto, że materia wokół gwiazdy ma kształt skomplikowanych ramion spiralnych, a na dodatek ulega fragmentacji w procesie zwanym niestabilnością grawitacyjną, czyli duże skupiska materii zapadają się pod wpływem grawitacji i procesy te mogą doprowadzić do uformowania się planety albo innego dużego obiektu.

Nowe obserwacje przy pomocy instrumentu ERIS na teleskopie VLT, udało się wykryć taki obiekt towarzyszący gwieździe. Obiekt znajduje się bardzo blisko jednego z ramion spiralnych. Może to być planeta albo brązowy karzeł.

Enhanced Resolution Imager and Spectrograph, czyli ERIS, to instrument łączący fotografowanie w podczerwieni ze spektroskopią. Instrument ten uzyskał pierwsze światło w 2022 roku. Planowany okres jego eksploatacji to 10 lat.

Wyniki badań HD 135344B opisano w artykule, który ukazał się w „Astronomy and Astrophysics”, pierwszym autorem pracy jest Francesco Maio, doktorant na University of Florence we Włoszech. Z kolei badania V960 Mon przedstawiono w „The Astrophysicsal Journal Letters”, tutaj pierwszym autorem jest Anuroopa Dasgupta, doktorant w ESO oraz na Diego Portales University w Chile.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zdjęcie gwiazdy towarzyszącej Betelgezie, wykonane przez teleskop Gemini North. Źródło: AURA.

    Gwiazda Betelgeza ma towarzyszkę - potwierdzają to najnowsze zdjęcia

  • Fot. Adobe Stock

    Superbakterie mogą zabić miliony ludzi i kosztować globalną gospodarkę ok. 1,7 bln dol. rocznie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera