Uczelnie i instytucje

Katowice/ Nowe inicjatywy Uniwersytetu Ekonomicznego na rzecz innowacji i edukacji międzynarodowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach ogłosił w poniedziałek rozpoczęcie dwóch inicjatyw wspierających międzynarodową współpracę i innowacyjność – otwarcie Erasmus+ InnHUB Katowice oraz udział w projekcie Bauhaus4EU.

Rektorka Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Celina Olszak podpisała w poniedziałek z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) oficjalną umowę użyczenia lokalu na siedzibę Centrum Innowacji Programu Erasmus.

Będzie się ono koncentrować na promocji i wspieraniu europejskich programów edukacyjnych. Centrum współpracuje z uczelniami, samorządami, szkołami i przedsiębiorstwami, wspierając tworzenie innowacyjnych projektów i budowanie synergii między różnymi sektorami.

InnHUB Katowic zajmie się też organizacją warsztatów, wydarzeń edukacyjnych oraz popularyzacją idei Uniwersytetów Europejskich.

"To inicjatywa, która ma na celu inspirowanie międzynarodowej współpracy oraz innowacji. Pokazuje, jak ważną rolę odgrywa uczelnia w promowaniu współpracy między różnymi dziedzinami na poziomie międzynarodowym, szczególnie w kontekście edukacji. Ponadto InnHUB wspiera prowadzenie badań oraz współpracę z lokalnymi regionami" - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prof. Olszak.

W Polsce funkcjonować będzie osiem takich ośrodków. W najbliższych latach centra będą uczestniczyć w rozdzielaniu unijnych środków o łącznej wartości 28 mld euro, przeznaczonych na edukację i szkolenia zawodowe.

"W ramach InbHUB-u codziennie będzie można skonsultować pomysły na projekty - nie tylko te związane ze szkolnictwem wyższym, ale też z edukacją szkolną, zawodową, edukacją osób dorosłych, młodzieży czy wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Będą prowadzone seminaria i różne szkolenia" - zapewnił dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Mirosław Marczewski.

Drugą inicjatywą jest projekt Bauhaus4EU, w którym uczestniczy dziesięć uczelni z dziewięciu krajów. Sojusz, nawiązujący do idei Nowego Europejskiego Bauhausu, promuje zrównoważony rozwój, estetykę i uczestnictwo.

Projekt umożliwia studentom i pracownikom Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach uczestnictwo w międzynarodowych programach dydaktycznych, tworzenie wspólnych kierunków studiów oraz rozwój badań naukowych. Uniwersytet Ekonomiczny otrzymał w ramach projektu ponad 1,47 mln euro dofinansowania.

W ramach projektu rozwijane będą nowe formaty współpracy międzynarodowej, takie jak wspólne programy studiów, wymiany naukowców, czy projekty badawcze odpowiadające na współczesne wyzwania.

"Plan polega na opracowaniu tzw. wspólnych stopni, w ramach których studenci będą współpracować z kilkoma, ale prawdopodobnie nie ze wszystkimi uniwersytetami jednocześnie, nad projektem lub w programie studiów. Następnie spędzą czas na kilku z tych uniwersytetów w Europie, a na końcu otrzymają dyplom. Programy edukacyjne, które będą dawały wspólny dyplom, jeszcze nie zostały uruchomione, ale są w fazie opracowywania i planowania na przyszłość" - wyjaśnił prezes Uniwersytetu Bauhausa w Weimarze w Niemczech, Peter Benz.

Sojusz opiera się na inicjatywie Nowego Europejskiego Bauhausu, podkreślając znaczenie synergii na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Dzięki temu projekty realizowane w ramach Bauhaus4EU mają przynieść korzyści nie tylko dla studentów i naukowców, ale także dla społeczności lokalnych.

"Bauhaus4EU to dla naszej uczelni nie tylko możliwość współpracy z najlepszymi partnerami z Europy, ale także okazja do promowania wartości, które uczynią nasz region bardziej zrównoważonym, innowacyjnym i piękniejszym" - podsumowała rektorka uczelni.

W poniedziałek Uniwersytet Ekonomiczny świętował 88. rok działalności. Uczelnia jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku (1936 r.), jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych. Od początku stawia na edukację w zakresie wiedzy o nowoczesnej gospodarce oraz na współpracę z biznesem i administracją publiczną. (PAP)

Julia Szymańska

jms/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera