Portugalia/ Zły stan psychiczny studentów; niemal co drugi ma depresję lub jej objawy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Odsetek młodzieży akademickiej w Portugalii, która korzysta z pomocy psychiatrycznej, zwiększył ł się do nienotowanego wcześniej poziomu - wynika z opublikowanego badania Narodowego Stowarzyszenia Studentów Psychologii (ANEP). Dowodzi ono, że niemal co drugi student cierpi na depresję lub ma jej objawy.

Zgodnie z dokumentem cytowanym w sobotę przez tygodnik “Expresso” ponad 80 proc. młodzieży akademickiej w Portugalii przyznaje, że ma trudności w skoncentrowaniu się na “wykonywaniu zadań”.

Badanie, które objęło blisko 1,2 tys. słuchaczy 53 portugalskich uczelni wyższych, wykazało, że ponad 46 proc. studentów cierpi na depresję, potwierdzoną przez lekarza bądź ma jej objawy.

Według studium przeprowadzonego we współpracy z Izbą Psychologów Portugalii 25 proc. młodzieży akademickiej w tym kraju leczy się psychiatrycznie.

Autorzy badania wyjaśnili, że powodem złego stanu zdrowia psychicznego portugalskich studentów może być nasilająca się, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, “presja na uczelniach”. Skarży się na nią 90 proc. młodzieży akademickiej.

Zdaniem badaczy “presja na uczelniach” przejawia się m. in. poprzez coraz krótsze okresy pomiędzy przekazywaniem wiedzy przez kadrę naukową a egzaminami, a także nasilającą się rywalizacją wśród studentów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA – P. Sebirot

    ESA zbuduje nowy kosmiczny system komunikacji

  • Adobe Stock, korzenie drzew, Angkor, Kambodźa

    Ekspert: ludzkość stoi na cywilizacyjnym rozdrożu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera