Gra DEGRADATOR na podium międzynarodowego konkursu gier edukacyjnych

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Polska gra DEGRADATOR - która tłumaczy procesy związane z degradacją białek w organizmie - zajęła 3. miejsce w 12. Międzynarodowym Konkursie Gier Edukacyjnych w kategorii w pełni ukończonych gier.

Konkurs był częścią 18. Europejskiej Konferencji o Nauczaniu Opartym na Grach (ECGBL 2024), na Uniwersytecie Aarhus w Danii. O nagrodzie dla polskiej gry poinformowali przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

Gra DEGRADATOR opracowana została pod kierunkiem Natalii Szulc - doktorantki w MIBMiK w Warszawie. Gra ma na celu przybliżenie złożonych procesów systemu ubikwityna-proteasom oraz ukierunkowanych terapii degradacji białek. Gra dostępna jest bezpłatnie, pod adresem internetowym. Przeznaczona jest dla osób w wieku 12 lat i starszych, zainteresowanych nauką.

Gracz wciela się w rolę ligazy ubikwityny E3 - enzymu odpowiedzialnego za oznaczanie białek do degradacji. Rozgrywka pozwala na bezpośrednie doświadczenie procesów zachodzących w komórkach.

„W każdej sekundzie komórki produkują tysiące białek. Jednak żadne białko nie żyje wiecznie. Muszą one zostać zniszczone, aby komórka pozostała zdrowa. Jesteś strażnikiem wewnątrz komórki, twoim zadaniem jest kierowanie losem białek. Oznacz je ubikwityną, molekularnym sygnałem do eliminacji, aby mogły być rozpoznane i zniszczone przez komórkowe centrum recyklingu. Odkryj fascynującą naukę o lekach PROTAC – nowy rozdział w leczeniu raka. Staw czoła enzymom próbującym zablokować twoje wysiłki. Ucz się, graj, zwyciężaj” – zachęcają twórcy gry.

„W czasach, w których szerzy się dezinformacja, zwłaszcza w odniesieniu do zaawansowanych terapii medycznych, kluczowe jest, aby wiedza naukowa była dostępna i angażująca” - mówi Natalia Szulc.

Gra jest pełna zadań i quizów, które prowadzą graczy przez zawiłości homeostazy białek i pomagają im zrozumieć rolę związków PROteolysis Targeting Chimeras (PROTAC) w terapiach ukierunkowanych na degradację białek.

Grze towarzyszy zestaw materiałów edukacyjnych, przygotowany przez naukowców z Laboratorium Metabolizmu Białek MIBMIK. Znajdują się w nim m.in. konspekty lekcji biologii przystosowane dla młodzieży w różnym wieku, prezentacja multimedialna, Wielka Encyklopedia Degradacji Białek, quizy i komiks, który ukazuje, w jaki sposób niektóre wirusy np. HIV wykorzystują system ubikwityna-proteasom komórki gospodarza do swojego efektywnego namnażania.

Listę nagrodzonych w konkursie gier znaleźć można pod adresem internetowym. 

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

    SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera