Sonda JUICE przeszła pomyślnie test instrumentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mamy potwierdzenie, że wszystkie instrumenty sondy JUICE są sprawne i zdolne do wykrywania życia na odległych planetach - poinformowało Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). Udało się to sprawdzić w trakcie niedawnego przelotu sondy w pobliżu Ziemi.

W czasie przelotu sondy w pobliżu naszej planety Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) z powodzeniem przetestowała pokładowe instrumenty próbnika.

Dwa instrumenty sondy – Moons and Jupiter Imaging Spectrometer (MAJIS) oraz Submillimetre Wave Instrument (SWI) – zdołały zebrać dane, które potwierdziły, że Ziemia nadaje się do zamieszkania.

"Podczas przelotu w pobliżu Ziemi SWI 'nasłuchiwało' sygnałów od setek cząsteczek w atmosferze ziemskiej, w tym wody i tzw. pierwiastków 'CHNOPS' (węgla, wodoru, azotu, tlenu, fosforu i siarki). Pierwiastki CHNOPS są najpowszechniejszymi składnikami organizmów żywych" - podało CBK PAN w mediach społecznościowych.

Z kolei w ramach projektu MAJIS zbadano również skład atmosfery, wykrywając ważne cząsteczki - jak tlen, ozon, dwutlenek węgla i woda. "Co więcej, instrument zobrazował powierzchnię Ziemi w świetle podczerwonym, co zaowocowało bogatymi w informacje mapami temperatury" - czytamy we wpisie.

"A chociaż cała sytuacja wydaje się dość zabawna, bo w końcu zbudowana przez żywe istoty z planety Ziemia sonda udowodniła, że na Ziemi mogą żyć żywe istoty, to wbrew pozorom jest to bardzo ważna informacja. Wskazuje, że czułe instrumenty działają właśnie tak, jak trzeba. Liczymy na nie w trakcie badań lodowych księżyców Jowisza!" - podkreśliło CBK PAN.

Przy instrumencie SWI pracowali inżynierowie z CBK PAN.

Europejska sonda Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) od roku leci w stronę Jowisza.

Aby jak najsprawniej dotrzeć na miejsce, korzysta z tzw. asyst grawitacyjnych, w których nabiera prędkości, przelatując obok Ziemi, Księżyca oraz Wenus.

Niedawno minęła układ Ziemia-Księżyc, co przy okazji pozwoliło naukowcom przetestować pokładowe przyrządy.

„Wyniki nas oczywiście nie zaskakują. Byłoby bardzo niepokojące, gdyby okazało się że Ziemia nie jest zdatna do podtrzymania życia. Dane pochodzące z MAJIS i SWI wskazują, że instrumenty te będą doskonale pracowały w systemie Jowisza. Pomogą sprawdzić, czy lodowe księżyce mogą lub w przeszłości mogły być miejscami zdatnymi do rozwoju organizmów żywych” – powiedział jeden z naukowców misji, Olivier Witasse.

Po dotarciu do Jowisza, SWI będzie badać skład planety i jej lodowych księżyców, dostarczając nam informacji o ich obecnym klimacie, pochodzeniu i historii. Dane zbierane przez ten instrument pozwolą ocenić potencjalne warunki sprzyjające życiu, jak również wykryć ewentualne oznaki obecnej aktywności biologicznej.

Tymczasem MAJIS będzie obserwować chmury Jowisza i składniki jego atmosfery, a także badać cienkie atmosfery, pokrywy lodowe i minerały lodowych księżyców.

Poza inżynierami z Centrum Badań Kosmicznych PAN w budowie sondy brali też udział eksperci z firm Astronika oraz SENER Polska.

Więcej informacji na stronie ESA.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 16.01.2025

    Ekspert o Starshipie: wybuchu rakiety nie należy traktować jako porażki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera