Dr hab. Katarzyna Malinowska, dyrektorka Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego, otrzymała nagrodę Rosalind Franklin Society 2023 za wybitne osiągnięcia naukowe w obszarze prawa kosmicznego – poinformowała uczelnia.
Dr hab. Malinowska zdobyła uznanie za swoje badania dotyczące prawa kosmicznego, w szczególności za pracę "Challenges of Entering the Space Market: Case of Entrepreneurs in Central Eastern Europe".
Jak zauważa badaczka w nagrodzonej publikacji, wyzwaniami dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej są m.in. niesprzyjające lotom kosmicznym położenie geograficzne, trudności w pozyskaniu kapitału niezbędnego do rozwoju czy ograniczona świadomość korzyści płynących z sektora kosmicznego wśród klientów publicznych. Profesor ALK wraz ze współautorami artykułu (inżynier, prawnicy, przedstawiciele administracji) dokonała analizy sektora kosmicznego dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski jako największej gospodarki w regionie.
Eksperci zidentyfikowali wspólne bariery, a także możliwości tego – jak podkreślono w publikacji – bogatego i różnorodnego regionu oraz jego szanse na sukces w kosmicznym „biznesie”.
Artykuł ukazał się w czasopiśmie NEW Space, współpracującym ze Stowarzyszeniem Rosalyn Franklin. Wydawnictwo Mary Ann Liebert podało informację o przyznaniu prof. Katarzynie Malinowskiej jednej z nagród, przyznawanych corocznie za wybitne badania przeprowadzone przez kobiety i mniejszości niedostatecznie reprezentowane w nauce, które zostały opublikowane w czasopismach wydawcy. Lista wszystkich nagrodzonych wraz z opisem ich badań znajduje się w prezentacji zamieszczonej na stronie RFS Awards in Science (badania Polki przedstawiono na s.119). https://www.rosalindfranklinsociety.org/
Rosalind Franklin Society promuje osiągnięcia kobiet oraz przedstawicieli mniejszości w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce. Patronką organizacji jest brytyjska krystalografka, której prace miały kluczowe znaczenie dla odkrycia struktury DNA. Obecnie stowarzyszenie działa na rzecz równości płci i różnorodności w świecie nauki.
Nauka w Polsce
kol/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.