Polska firma partnerem ESA w projekcie dla Filipin

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Firma CloudFerro zapewni informatyczną strukturę dla repozytorium danych satelitarnych w organizowanym przez ESA projekcie CopPhil. Jego celem jest zwiększenie wykorzystania na Filipinach danych z obserwacji Ziemi w programie Copernicus.

Polska firma CloudFerro weźmie udział w zorganizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną i Komisję Europejską projekcie CopPhil, którego celem jest zwiększenie wykorzystania danych z programu Copernicus oraz wsparcie filipińskich władz, organizacji i przedsiębiorstw w wykorzystaniu pełnego potencjału tych informacji.

Dzięki temu podniesiona ma zostać zdolność do zarządzania zasobami naturalnymi oraz gotowość na wypadek katastrof naturalnych.

Mają też być uruchomione trzy pilotażowe dodatkowe projekty w obszarach priorytetowych dla Filipin – dotyczące monitorowania ruchów gruntu, pokrycia terenu, mapowania lasów i upraw oraz monitorowania siedlisk bentosowych.

Mają one pomóc w realizacji nadrzędnych celów ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych, adaptacji do zmian klimatu, ochrony środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa żywności.

Pojawią się także nowe możliwości inwestowania podmiotom sektora prywatnego państw unijnych.

CopPhil jest organizowany w ramach unijnej strategii Global Gateway mającej na celu inwestycje w infrastrukturę cyfrową, energetyczną i transportową na całym świecie.

Copernicus to natomiast unijny program satelitarnej obserwacji Ziemi, w ramach którego analizowane są różnorodne dane na temat zachodzących na ziemi zjawisk zbierane przez satelity Sentinel.

Gromadzone w nim informacje wykorzystywane są w różnorodnych dziedzinach, w tym w rolnictwie, badaniach środowiska naturalnego, opiece zdrowotnej, zarządzaniu kryzysowym, administracji publicznej.

CloudFerro na potrzeby projektu repozytorium danych dla Filipin stworzy repozytorium danych (tzw. Copernicus Mirror Site). Jego infrastruktura techniczna powstaje w siedzibie Filipińskiej Agencji Kosmicznej w Manili, a dane będą udostępnione na nowej platformie uruchomionej w 2025 r.

Po zakończeniu serii szkoleń i projektów pilotażowych, platforma i infrastruktura techniczna CopPhil zostanie przekazana Filipińskiej Agencji Kosmicznej.

Upoważnione instytucje i użytkownicy zyskają dostęp do danych z satelitów Sentinel i zaawansowanych narzędzi przetwarzania, zamieszczonych w dostarczonej przez CloudFerro prywatnej chmurze. Wielkość tych zasobów danych ma sięgać aż 400 TB.

„Jako strategiczny partner ESA, zapewniamy infrastrukturę IT do przechowywania i udostępniania danych w ramach projektu CopPhil. We współpracy z naszymi partnerami Urbetho CF i Indra, przeprowadzimy również szkolenia stacjonarne i online w zakresie przetwarzania danych z programu Copernicus przy użyciu zasobów chmurowych i zaawansowanych narzędzi” – wskazał Artur Bargieł, menedżer projektu w CloudFerro, cytowany w przesłanym komunikacie.

„Opracowane przez CloudFerro rozwiązania pozwalają na efektywne udostępnianie ogromnych kolekcji danych w kontrolowanym środowisku. Dzięki skutecznemu połączeniu narzędzi opensource i budowie oprogramowania zoptymalizowanego pod kątem wykrywania, katalogowania i wydawania danych obserwacji Ziemi, możemy zbudować dedykowaną platformę w Filipinach. Rozwiązanie to będzie aktywną kopią przechowującą podzbiór danych obserwacji Ziemi, pozyskującą dane w trybie ciągłym z platformy Copernicus Dataspace Ecosystem” – dodał Paweł Markowski, architekt systemów IT i dyrektor ds. rozwoju oprogramowania.

Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Orlen i Politechnika Śląska zawarły ramową umowę ws. konsorcjum w dziedzinie katalizy

  • Fot. Adobe Stock

    Szczecin/ Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zrobili chipsy z mięsa karpia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera