Kanada/ Odnaleziono Quest, ostatni statek sir Ernesta Shackletona

Uczestnicy ekspedycji Nimrod do Bieguna Południowego: (od lewej): Frank Wild, Ernest Shackleton, Eric Marshall i Jameson Adams, 1909, Adobe Stock
Uczestnicy ekspedycji Nimrod do Bieguna Południowego: (od lewej): Frank Wild, Ernest Shackleton, Eric Marshall i Jameson Adams, 1909, Adobe Stock

U wybrzeży Labradoru, na głębokości prawie 400 metrów, odnaleziono wrak statku Quest należącego do słynnego brytyjskiego podróżnika sir Ernesta Shackletona – poinformowało w środę w komunikacie Royal Canadian Geographical Society.

Statek zlokalizowano na dnie morza na głębokości 390 metrów, około pół kilometra od południowego wybrzeża Labradoru, po pięciu dniach poszukiwań z użyciem sonaru i zidentyfikowano na podstawie zdjęć – podano w komunikacie Królewskiego Kanadyjskiego Towarzystwa Geograficznego (RCGS - Royal Canadian Geographical Society).

W poszukiwaniach Quest brali udział oceanografowie, historycy i nurkowie z Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii i USA. Wyprawę prowadził prezes RCGS John Geiger, a poszukiwaniami kierował znany poszukiwacz wraków David Mearns. Wcześniej, jak wyjaśniał cytowany w komunikacie Mearns, specjaliści przejrzeli historyczne mapy, zapisy pomiarów nawigacyjnych i, po uwzględnieniu prądów morskich, określili z użyciem nowoczesnej technologii prawdopodobne położenie wraku. W ramach poszukiwań RCGS rozpoczęło miesiąc temu eksplorację dna morskiego. „Mogę zdecydowanie potwierdzić, że odnaleźliśmy wrak Quest. Statek nie jest zniszczony” - powiedział Mearns.

Quest to statek, na którym w rozpoczętej we wrześniu 1921 r. ekspedycji 47-letni Shackleton zamierzał opłynąć Antarktydę. Jednak kiedy w styczniu 1922 r. wyprawa dotarła do Georgii Południowej, wyspy na Południowym Atlantyku, Shackleton zmarł po doznanym zawale serca.

Quest został zbudowany w Norwegii, po śmierci Shackletona został przejęty przez firmę z Norwegii i nadal był używany w ekspedycjach, akcjach ratunkowych w Arktyce. W czasie drugiej wojny światowej korzystała z niego marynarka wojenna Kanady. W 1962 r. uszkodzony przez lód Quest zatonął w pobliżu wybrzeży Nowej Fundlandii i Labradoru, jego norweskiej załodze nic się nie stało.

Patronująca wyprawie wnuczka Ernesta Shackletona, Alexandra Shackleton, powiedziała, że jej marzeniem było odnalezienie Quest, zbiegiem okoliczności doszło do tego w roku, w którym mija 150 lat od urodzin podróżnika.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ san/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.07.2024 EPA/ROBIN UTRECHT

    UE/ Copernicus: 21 lipca był na świecie najcieplejszym dniem w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie potwierdza: zastępowanie masła dobrymi olejami roślinnymi dobre dla zdrowia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera