13.06.2022/ EPA/ European Space Agency

Sonda Gaia odkryła niezwykłą rodzinę gwiazd

Zbudowany przez ESA próbnik Gaia wykrył w Drodze Mlecznej zaskakującą rodzinę ponad tysiąca młodych gwiazd, która ucieka z miejsca swojego powstania. Odkrycie nie byłoby możliwe bez europejskiego kosmicznego teleskopu.

  • Fot. materiały prasowe
    Kosmos

    POLSA: w nocy z 9 na 10 maja sonda COSMOS 482 może wejść w atmosferę

    Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 r., po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja - poinformowała PAP w środę POLSA.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sonda Juno zbadała głębiej Jowisza i księżyc Io

    Agencja kosmiczna NASA poinformowała o nowych wynikach badań z misji kosmicznej Juno, czyli sondy krążącej wokół Jowisza. Naukowcy przeanalizowali cyklony Jowisza, a także wulkanizm jego księżyca Io.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sonda Gaia zakończyła działanie

    Europejska Agencja Kosmiczna wyłączyła sondę Gaia, po ponad 10 latach działania. Jednak tak naprawdę dopiero zaczynają się analizy przesłanych przez próbnik danych na temat dwóch milionów gwiazd i innych obiektów.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sonda Hera przyjrzała się Deimosowi

    W czasie przelotu obok Marsa, testując pokładowe instrumenty, europejska sonda Hera przyjrzała się powierzchni Czerwonej Planety i jej księżycowi Deimosowi. Próbnik zmierza w kierunku asteroidy Dimorphos, w którą w 2022 roku uderzono w ramach misji DART.

  • Gdynia 1981. Cykliczny program popularno-naukowy Telewizji Polskiej pt. Sonda. Autorzy programu Andrzej Kurek (P) i Zdzisław Kamiński (L) realizują odcinek 233 pt. S.O.S. (Środki ratownictwa morskiego), na pełnym morzu (Morze Bałtyckie), podczas rejsu wielozadaniowym kutrem ratowniczym Huragan (typu R-27) Polskiego Ratownictwa Okrętowego, cumującym w porcie Gdynia. Na pokładzie symbol ratownictwa - krzyż maltański. meg PAP/Maciej Belina Brzozowski
    Popularyzacja

    Historia jednej fotografii z Bazy Zdjęć PAP: Program "Sonda" był dla Polaków oknem na świat

    Program telewizyjny "Sonda" był dla Polaków oknem na świat. Dzięki niemu tysiące widzów dowiadywało się o nowych wynalazkach naukowych i technicznych, o zasadach funkcjonowania przemysłu czy różnych instytucji.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sonda Einsteina wykryła nietypową parę gwiazd

    Zbudowana przez Europę i Chiny Sonda Einsteina wykryła rozbłysk promieni X pochodzący od niezwykłej dwójki gwiazd. Odkrycie to pomoże w zrozumieniu, jak tego typu gwiazdy ewoluują i oddziałują ze sobą.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sonda Einsteina wykryła niezwykłą eksplozję

    Chińsko-europejska Sonda Einsteina wykryła zarejestrowała wybuch promieni X - jak podała ESA. Odkrycie może zmusić naukowców do zmiany myślenia o niezwykłych zjawiskach znanych jako rozbłyski gamma.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Sonda BepiColombo po raz 6. minęła Merkurego

    Zbudowana przez ESA i JAXA sonda, w trakcie swojego 6. przelotu obok Merkurego sfotografowała najmniejszą planetę Układu Słonecznego. Było to ostatnie spotkanie z planetą przed planowanym wejściem na jej orbitę w 2026 roku.

  • 31.05.2017 EPA/TANNEN MAURY
    Świat

    NASA: sonda Parker zbliżyła się na najmniejszą odległość od Słońca

    Sonda Parker przeleciała we wtorek zaledwie 6,1 mln km od powierzchni Słońca, co oznacza zbliżenie się do naszej gwiazdy na najmniejszą odległość w historii – poinformowała w piątek amerykańska agencja kosmiczna NASA. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym burz słonecznych, które mogą wpływać na systemy komunikacyjne na Ziemi.

Najpopularniejsze

  • 07.05.2025. Policyjny radiowóz przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Brutalne zabójstwo na UW - nie żyje kobieta

  • Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

  • Dni Narodowego Centrum Nauki - już 12 i 13 maja w Rzeszowie

  • Filozof: sokratejskie pytania były próbą obrony przed populizmem i polaryzacją

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ PE za zmianą statusu ochrony wilków w Unii Europejskiej, co umożliwi ich odstrzał

  • Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

  • Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

  • Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Fot. Adobe Stock

Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Wilki, pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni w rejonie Ujścia Warty, odżywiają się tam przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - wykazali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera