Pod koniec listopada powinny być znane ostateczne wyniki oceny polskich jednostek naukowych – poinformował w rozmowie z PAP przewodniczący Komisji Ewaluacji Nauki (KEN) prof. Zbigniew Kąkol. Dodał, że spodziewa się znacznej liczby odwołań od wydanych decyzji.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła Centrum Dronów AGH (CEDR AGH), które integruje kompetencje specjalistów zajmujących się technologiami bezzałogowymi oraz wykorzystuje jedną z największych uczelnianych flot bezzałogowych statków powietrznych w Polsce.
Pracownicy Politechniki Morskiej w Szczecinie wykonali specjalistyczną konstrukcję montowaną wewnątrz samochodu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Wynalazek ma pomóc opiekunom, gdy np. podczas podróży konieczne jest wykonanie czynności higienicznych.
Kierunek lekarski oraz lotnictwo i kosmonautyka to najbardziej popularne kierunki studiów odpowiednio na Uniwersytecie Rzeszowskim (UR) i Politechnice Rzeszowskiej. Na obu tych uczelniach I tura naboru już się zakończyła. Rekrutacja trwa natomiast jeszcze na niepublicznych uczelniach.
Zainteresowanie studiami związanymi z sektorem kosmicznym wzrosło o ponad 30 proc. – poinformował minister nauki Marcin Kulasek. Jego zdaniem to efekt misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego oraz spotkań astronauty z młodzieżą.
W ramach Politechniki Bydgoskiej rozpoczął funkcjonowanie ośrodek Stajnia Akademicka z 80 końmi, który będzie zapleczem naukowo-dydaktycznym Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. Praktyczną wiedzę i umiejętności zdobywać w nim będą m.in. studenci nowego kierunku studiów na uczelni - weterynarii.
7 tys. osób wzięło udział w I etapie rekrutacji na studia w Uniwersytecie Radomskim im. K. Pułaskiego. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski oraz kierunki medyczne i społeczne. W tym roku uczelnia zaproponowała też nowe kierunki związane ze sztuczną inteligencją.
Akademia Mazowiecka w Płocku po przeprowadzonej ocenie jakości działalności naukowej w ostatnich czterech latach spełniła warunki do uzyskania statusu uniwersytetu. Ustawa o powołaniu Uniwersytetu Mazowieckiego w Płocku ma być procedowana w Sejmie po wakacjach.
Najchętniej wybierane kierunki przez kandydatów na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie to lekarski, weterynaria i psychologia. O status studenta uczelni ubiegało się niemal 18 tysięcy osób- wynika z pierwszego etapu rekrutacji.
Ponad 1,2 tys. decyzji dotyczących kategorii naukowych w 280 podmiotach przyznano w ramach ewaluacji działalności naukowej za lata 2022–2025. Jej wyniki przedstawił w środę resort nauki. Dwie najwyższe kategorie A+ i A łącznie stanowią około 40 proc. ogółu rozstrzygnięć. Najczęściej przyznawano jednak kategorię B+.