Wysokość pokrywy śnieżnej wpływa na skład zimowej diety łosi, jeleni i saren - ustalili naukowcy z ośrodków w Białymstoku, Białowieży i z Francji. Badali oni upodobania pokarmowe tych ssaków kopytnych, obecnych zimą w dolinie Biebrzy.
Naukowcy z Niemiec, Włoch i z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży sprawdzili, czy duże drapieżniki nadal "liczą się" w ekosystemach silnie opanowanych przez człowieka. Aktywność ludzi, np. polowania, mogą wpływać na populacje kopytnych bardziej niż obecność drapieżników - twierdzą.
Przełom zimy i wiosny to czas, gdy samce jeleni i łosi zrzucają swoje poroża. O etycznych zasadach zbierania poroża przypomina Instytut Biologii Ssaków PAN z Białowieży.
Odpowiednio wyszkolone psy mogą pomóc w wykrywaniu i leczeniu zagrażającej jeleniom przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD) – informuje czasopismo „Prion”.
Żyjące w Polsce jelenie szlachetne nie są wektorem ani rezerwuarem wirusa SARS-CoV-2, co oznacza, że nie uczestniczą w rozprzestrzenianiu go na kolejne organizmy. Jednak biorąc pod uwagę odmienne doniesienia z Ameryki Północnej, konieczne jest monitorowanie dziko żyjących w naszym kraju populacji tych zwierząt.
Wprowadzenie na stałe czasu letniego zmniejszyłoby liczbę kolizji pojazdów z jeleniami – informuje pismo „Current Biology”.
Latem występuje tzw. wycieranie poroża przez jelenie byki. "Można spotkać osobniki ze zwisającymi z poroży, krwawymi +frędzlami+" – powiedział w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
W pobliżu popularnych wśród spacerowiczów szlaków i ścieżek leśnych jest stosunkowo mniej jeleniowatych, a zarazem - mniej kleszczy. Korzystanie ze ścieżek rekreacyjnych przekłada się zatem na mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą - informują naukowcy z instytucji naukowych z Polski, Szwecji i Holandii.
Naukowcy wykryli zakażenie trzema wariantami koronawirusa u 129 dziko żyjących jeleni wirgińskich, w sześciu różnych lokalizacjach Ohio w Stanach Zjednoczonych. Trwa sprawdzanie hipotezy, czy zakaziły się poprzez picie skażonej wody. Badania zostały opublikowane w „Nature”.