europejska agencja kosmiczna

Fot. Adobe Stock

Europejska Agencja Kosmiczna szykuje misję do planetoidy Apophis

Europa wykonuje kolejne kroki w celu wysłania sondy kosmicznej do zbadania groźnej asteroidy Apophis. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakt na wstępne prace przygotowujące misję Ramses.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Satelita EarthCARE przesłał pierwsze zdjęcie

    Wyniesiony niedawno na orbitę europejski satelita EarthCARE przesłał pierwsze zdjęcie, które pierwszy raz w historii pokazuje wewnętrzną strukturę chmur i zachodzące w ich głębi procesy. To kluczowe informacje dla zrozumienia atmosfery i klimatu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    ESA: satelita EarthCARE poleciał na orbitę

    Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy instrument będzie badał wpływ chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co z kolei pozwoli lepiej zrozumieć zmiany klimatu.

  • Fot. PAP/ Urszula Kaczorowska
    Kosmos

    Zwycięzcy konkursu Direction: Space odwiedzają najlepsze ośrodki kosmiczne w Europie

    Zwycięskie zespoły konkursu Direction: Space rozpoczęły wyjazd studyjny do najlepszych ośrodków kosmicznych w Europie. W czasie tygodniowej podróży zaprezentują i skonsultują swoje projekty z ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej i CERN.

  • 21.03.2024. Wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki (5L), prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna (7L) podczas prezentacji pierwszej grupy młodych polskich naukowców, którzy wygrali dwuletni staż w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), 21 bm. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie. Pierwszy nabór do programu POLSA przeprowadziła pod koniec ubiegłego roku. PAP/Leszek Szymański
    Ludzie

    Pierwsza grupa młodych Polaków zaczyna staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej

    Pierwsza grupa polskich absolwentów szkół wyższych odebrała w czwartek nominacje na dwuletnie staże w Europejskiej Agencki Kosmicznej. W ramach Narodowego Programu Stażowego do ESA trafi w sumie 30 osób.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Europejska Agencja Kosmiczna uruchamia dwie nowe misje

    Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakty na zorganizowanie dwóch misji związanych z nawigacją satelitarną. Genesis pomoże w tworzeniu dokładnej sieci współrzędnych Ziemi, a satelity LEO-PNT będą testowały nowe rodzaje radiowych sygnałów.

  • Fot. ESA-E. Pedoussaut
    Świat

    Ariane 6 gotowa do zmontowania

    Nowa rakieta nośna ESA – Ariane 6 dopłynęła do Gujany Francuskiej, gdzie zostanie zmontowana. Zapewni Europie niezależność w dostępie do okołoziemskiej orbity.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Europa zbada Wenus i fale grawitacyjne – zielone światło od ESA

    Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaakceptowała dwa ambitne projekty badania kosmosu. Nastąpiło to podczas posiedzenia komitetu programów naukowych w dniu 25 stycznia. Następnym krokiem będzie wybór głównych wykonawców dla każdej z misji.

  • Warszawa, 29.08.2023. Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej dr Josef Aschbacher. Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Kosmos

    Szef ESA: wysyłanie człowieka w kosmos zawsze się opłaca

    Wysyłanie człowieka w kosmos zawsze się opłaca, bo roboty nigdy go nie zastąpią. Głos kraju, który wydaje więcej pieniędzy na dany program kosmiczny, liczy się bardziej w dyskusji. Jego życzenia są częściej spełniane – powiedział PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher.

  • 29.08.2023. Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej dr Josef Aschbacher (L) i minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (P) podczas konferencji o polskim sektorze kosmicznym w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell
    Technologia

    W. Buda: Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie

    Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały trzy porozumienia, które dotyczą m.in. udziału Polaka w misji kosmicznej na orbitę oraz staży polskich absolwentów w ESA - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie - dodał.

Najpopularniejsze

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie.  PAP/Łukasz Gągulski

    Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera