Europa wykonuje kolejne kroki w celu wysłania sondy kosmicznej do zbadania groźnej asteroidy Apophis. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakt na wstępne prace przygotowujące misję Ramses.
13 kwietnia 2029 roku planetoida Apophis minie Ziemię w odległości 32 tysięcy kilometrów od powierzchni, czyli mniej niż jedna dziesiąta odległości do Księżyca. Planetoida mierzy 375 metrów, a więc jej uderzenie miałoby mocno katastrofalne skutki. Tak bliski przelot obok naszej planety to okazja do dokładnego zbadania obiektu i lepszego przygotowania tzw. obrony planetarnej, czyli technik obrony, gdybyśmy wykryli dużą planetoidę lecącą na kursie kolizyjnym z naszym kosmicznym domem.
W trakcie przelotu obok Ziemi, zapewne siły pływowe spowodują naprężenia w planetoidzie, co może ujawnić nowy materiał z wnętrza na jej powierzchnię. Sonda kosmiczna na planetoidzie mogłaby obserwować te zmiany i zebrać wiele informacji o budowie planetoidy oraz o tym, jak takie ciało reaguje na siły zewnętrzne. Takie dane są niezbędne, gdybyśmy kiedyś chcieli skutecznie przeciwdziałać zderzeniu w przyszłości.
ESA planuje zaproponować misję Ramses podczas Rady Ministerialnej w 2025 roku, licząc na akceptację jej finansowania. Sonda kosmiczna ma bazować na tej, którą przygotowano do misji Hera (europejska sonda wystrzelona 7 października z celem zbadania asteroidy Dimorphos, w której wcześniej amerykańska sonda DART wybiła krater).
Sonda o nazwie Rapid Apophis Mission for Space Safety (Ramses) powinna wystartować na początku 2028 roku, jeśli ma dotrzeć do planetoidy Apophis na czas. Dlatego w lipcu 2024 roku kraje członkowskie ESA zaakceptowały wykorzystanie funduszy agencji do rozpoczęcia prac wstępnych.
Kontrakt podpisali17 października Josef Aschbacher – Dyrektor Generalny ESA oraz Roberto Acet – Dyrektor Zarządzający włoskiej firmy OHB Italia, podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Mediolanie.
Wysokość kontraktu to 63 miliony euro. Fundusze zostaną wykorzystanie na rozpoczęcie procedury przetargowej dla sprzętu krytycznego pod względem czasu realizacji, a także na dokończenie całościowego projektu sondy.
Misję do planetoidy Apophis szykuje także amerykańska NASA. Do tego celu użyje sondy będącej już w kosmosie, która pobrała próbki z powierzchni planetoidy Bennu we wrześniu 2023 r. Sonda została przekierowana tak, aby w kwietniu 2029 roku dolecieć do planetoidy Apophis i potem badać ją przez kolejne 18 miesięcy, krążąc po orbicie wokół obiektu. Nową misję nazwano OSIRIS-APEX.(PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.