Fot. Adobe Stock

Eksperci: rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży; konieczne działania zapobiegawcze

Chociaż ogólna liczba samobójstw w Polsce spada od 2023 r., to wśród dzieci i młodzieży do 19. roku życia obserwuje się wzrost – zaalarmowali eksperci w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. Niepokojący w tej grupie wiekowej jest też duży odsetek dziewcząt popełniających samobójstwo.

  • Adobe Stock
    Świat

    WHO: wysoki wskaźnik samobójstw w Afryce

    Afryka ma najwyższy wskaźnik samobójstw na świecie napędzany głównie przez depresję, lęk i ubóstwo. Najgorzej jest w Lesoto, gdzie wskaźnik samobójstw jest 10 razy wyższy od średniej światowej - wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Zapobiegać samobójstwom w dobie Internetu

    Cyberprzestrzeń jest miejscem, gdzie nierzadko propaguje się autodestrukcyjne zachowania, jak samobójstwa. Co zrobić, by młodzi ludzie nie ulegali takim namowom? Bardzo ważne jest, żeby specjaliści z różnych dziedzin - od psychologów po strażaków - ściślej ze sobą współpracowali - podkreślają naukowcy, którzy na Uniwersytecie Jagiellońskim stworzyli interdyscyplinarny zespół ds. problemów samobójstw.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny znacznik biologiczny może wprowadzać w błąd

  • Badanie: skład i budowa ciała wpływają na parametry ludzkiego głosu

  • Prof. Tambor o wecie prezydenta ws. j. śląskiego: powtarzanie nieaktualnych argumentów - absurdalne

  • Psychiatra: nie każdy zbieracz jest chory, ale każdy chory zbiera coś więcej niż rzeczy

  • Absolwenci polskich uczelni zarabiali średnio prawie 6 tys. zł miesięcznie

  • Fot. Adobe Stock

    Namiętna miłość nieczęsto się zdarza

  • Badania: autyzm jest równie częsty u kobiet i mężczyzn

  • U kobiet maltretowanych w dzieciństwie niektóre geny sprzyjają depresji

  • Odpowiedni trening mózgu może zmniejszyć ryzyko demencji o jedną czwartą

  • Finlandia/ Służby meteorologiczne: na Bałtyku największa pokrywa lodowa od ponad 15 lat

Poznań, 11.02.2026. Targi Arena Zawodów w Poznań Congress Center. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prof. Jemielniak: nauka w Polsce jest lepsza niż jej finansowanie

Radykalne niedofinansowanie, ciągłe zmiany systemu i wynoszenie ilości ponad jakość – takie trzy główne problemy polskiej nauki zdiagnozował wiceprezes PAN prof. Dariusz Jemielniak, który był gościem czwartkowego Studia PAP. 19 lutego jest obchodzony Dzień Nauki Polskiej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera