WHO: wysoki wskaźnik samobójstw w Afryce

Adobe Stock
Adobe Stock

Afryka ma najwyższy wskaźnik samobójstw na świecie napędzany głównie przez depresję, lęk i ubóstwo. Najgorzej jest w Lesoto, gdzie wskaźnik samobójstw jest 10 razy wyższy od średniej światowej - wynika z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Każdego roku życie w Lesoto odbiera sobie 87,5 osób na 100 tys. mieszkańców, gdy średnia na świecie wynosi dziewięć na 100 tys. Wskaźnik samobójstw w tym liczącym 2,3 mln mieszkańców królestwie jest ponad dwukrotnie wyższy niż w drugim kraju na liście, Gujanie w Ameryce Południowej, gdzie wynosi on nieco ponad 40 osób na 100 tys.

Badania WHO pokazują, że generalnie kraje Afryki mają ponadprzeciętny wskaźnik samobójstw. Tuż za Lesoto znajdują się: Eswatini, Zimbabwe, RPA, Mozambik, Republika Środkowoafrykańska, Tanzania. Przed dwoma miesiącami w Tanzanii doszło na przykład do dwóch samobójstw duchownych. 

Oprócz powszechnej w Afryce biedy i wynikającego z niej braku perspektyw dla młodych ludzi, to przede wszystkim problemy psychiczne, nazywane na kontynencie „chorobą białego człowieka” popychają Afrykanów do samobójstw. Nie są akceptowane, a zatem i nieleczone przez mężczyzn, którym tradycja zabrania ujawniać słabości. A w Afryce to głównie mężczyźni odbierają sobie życie. Stwierdzono na przykład, że w Ghanie mężczyźni są ponad 10 razy bardziej narażeni na śmierć samobójczą niż kobiety, podobnie jest w Namibii i RPA.

Dodatkowym problemem jest brak odpowiednich specjalistów, którzy mogliby pomóc potencjalnym samobójcom. W Afryce jeden psychiatra przypada na 500 tys. mieszkańców, to 100 razy mniej niż zaleca WHO. Ponadto terapeuci i psychiatrzy pracują głównie na obszarach miejskich, a placówki podstawowej opieki zdrowotnej i opieki społecznej mają ich bardzo mało, jeśli w ogóle. W 2020 r. Afryka wydała na zdrowie psychiczne mniej niż 1 dolara na osobę, podczas gdy Europa wydała ich 46,49.

Jeżeli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, możesz skorzystać z całodobowych, bezpłatnych telefonów pomocowych:

800 70 2222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym;

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży;

116 123 – ogólnopolska poradnia telefoniczna dla osób przeżywających kryzys emocjonalny;

112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Tadeusz Brzozowski (PAP)

tebe/ fit/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 09.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

    Nobel z chemii dla analityków i projektantów białek

  • Fot. Adobe Stock

    WHO zaleca kolejną szczepionkę przeciwko wirusowi HPV w jednej dawce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera