Fot. Skonstruowany przez naukowców Robopteryx prezentuje “proto-skrzydła” konikowi polnemu. Fot: Jinseok Park, Piotr Jablonski et al.

Skąd się wzięły skrzydła? Pierwsze pióra mogły przydawać się dinozaurom do płoszenia ofiar

Dinozaury mogły używać piór na przednich kończynach i ogonie do płoszenia i ścigania swoich ofiar - sugeruje prof. Piotr Jabłoński z zespołem z Korei. Badacze, aby potwierdzić tę hipotezę, zbudowali robota - Robopteryksa straszącego owady i badali neurony koników polnych.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Pióra jak gąbka

    Dzięki nietypowej strukturze piór pokrywających ich brzuchy, stepówki namibijskie (Pterocles namaqua) potrafią przenosić wodę dla piskląt na duże odległości. Może to być inspiracją dla nowych materiałów chłonnych – informuje „Journal of the Royal Society Interface.

  • Papuzik czerwonolicy. Fot. Adobe Stock
    Życie

    Naukowcy odnaleźli geny odpowiedzialne za czerwone ubarwienie piór ptaków

    Dwa geny odpowiadają za przetwarzanie barwników karotenoidowych w organizmach ptaków i nadają czerwony kolor upierzenia. Karotenoidy znajdują się też w światłoczułych strukturach oczu, zatem wpływają na sposób widzenia – wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu naukowców, w którym znalazła się Polka.

  • Pióra pingwinów i sierść niedźwiedzi chroni zwierzęta przed utratą ciepła. Prof. Urszula Stachewicz chce - bazując na znajomości budowy tych  struktur - opracować nowe materiały izolacyjne. Fot: Christopher Michel / CC BY; Jerzy Strzelecki / CC BY-SA
    Technologia

    Pióra pingwinów i sierść niedźwiedzi inspiracją w pracach nad nowymi włóknami izolującymi

    Pióra pingwinów czy sierść niedźwiedzi polarnych to materiały biodegradowalne, lekkie, mające świetne właściwości izolacyjne. Dla laureatki grantu ERC, prof. Urszuli Stachewicz są one inspiracją dla tworzenia nowych materiałów, które pozwolą skuteczniej chronić elektronikę czy budynki przed utratą energii.

  • Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 27.03.2012
    Technologia

    EkoPióro - badania nad włókninami z piór drobiowych

    Pióra z ubojni drobiu będzie można wykorzystać do wytwarzania włóknin do okrywania zasiewów na stokach narciarskich i nasypach kolejowych. Naukowcy z Polski pracują nad zagospodarowaniem piór - odpadów, gdyż nie wolno ich już przetwarzać na mączkę drobiową i karmić nimi zwierząt.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Najpierw były pióra, a później kura

    Pióra wyewoluowały 100 mln lat wcześniej, niż ptaki – dowodzą naukowcy na łamach pisma „Trends in Ecology & Evolution”.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Pióra starsze o 70 mln lat

    Pióra pojawiły się co najmniej 70 mln lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Okazuje się, że latające gady, pterozaury, posiadały pióra, i to w czterech odmianach. Wyniki badań ogłoszono na łamach „Nature Ecology & Evolution”.

  • Fot. Fotolia

    Zagadka koloru piór, czyli jak sikorka pomoże w tworzeniu nowatorskich farb

    Pomaga zdobyć partnerkę, ukryć przed drapieżnikiem, wskazuje młode z największymi szansami na przeżycie. Naukowcy wciąż za bardzo nie wiedzą, jak powstaje kolor ptasich piór. Dr Szymon Drobniak - badając sikorki modre i wróble - chce rzucić na sprawę nowe światło, a przy okazji pomóc przy tworzeniu nowej generacji farb.

  • Fot. Fotolia

    Pierwszy skamieniały ptak z Gondwany znaleziony w Brazylii

    Trójwymiarową skamieniałość ptaka wielkości kolibra z wczesnej kredy opisują naukowcy w "Nature Communications". To najbardziej kompletny ptasi okaz z kontynentu zwanego Gondwaną, jaką znaleziono w Ameryce Południowej.

  • Fot. Fotolia

    Pióro pióru nierówne

    Stosina pióra, czyli jego pionowa, twarda część - jest zbudowana z wielowarstwowego, włóknistego kompozytu przypominającego włókno węglowe. Dzięki temu pióro w czasie lotu nie łamie się, tylko wygina i skręca - czytamy w piśmie "Interface". Naukowcy z Southampton spojrzeli na pióra okiem materiałoznawcy.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Badania nad pamięcią: skuteczniej uczymy się, kiedy wymaga to od nas wysiłku

  • Podręczniki do poprawy: Monogamia nie jest fundamentalną cechą w fizyce kwantowej

  • Pan Południk wbija pinezki lokalnego patriotyzmu

  • Bartłomiej Krawczyk: zaraźliwy jak wulkan

  • Środowisko akademickie: planowane zmiany w systemie wizowym szkodliwe dla uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Klimatolodzy ostrzegają: zmiana atlantyckich prądów może katastrofalnie pogłębić zmiany klimatyczne

  • Meksyk/ Archeolodzy znaleźli ponad 6 tys. budowli cywilizacji Majów

  • ESA rozpoczyna budowę sondy Ariel

  • Poznano mechanizm choroby Huntingtona

  • UE/ Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły o 8 proc., głównie dzięki energii odnawialnej

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: nie trzymajmy dzieci pod kloszem z tematem śmierci

Warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, w tym o śmierci. Nie róbmy z niej tematu tabu i nie trzymajmy pod kloszem takiego małego człowieka, bo prędzej czy później i tak się o niej dowie, np. w grupie rówieśniczej lub gdy umrze ktoś bliski – podkreśla psycholog Katarzyna Ślebarska.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera