Pióra starsze o 70 mln lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pióra pojawiły się co najmniej 70 mln lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Okazuje się, że latające gady, pterozaury, posiadały pióra, i to w czterech odmianach. Wyniki badań ogłoszono na łamach „Nature Ecology & Evolution”.

Pióra pterozaurów miały wspólne cechy z piórami dinozaurów. Oznacza to z kolei, że wywodziły się od wspólnego przodka obu grup zwierząt – dowodzą paleontolodzy z międzynarodowego zespołu.

Pterozaury były latającymi gadami, które żyły 230-66 mln lat temu, dzieląc środowisko z dinozaurami. Długo uważano, że pterozaury były pokryte czymś w rodzaju sierści, która miała zdecydowanie różnić się od piór dinozaurów i ptaków.

Okazuje się jednak, że również pterozaury pokryte były piórami. Co więcej, ich pióra miały co najmniej cztery odmiany, które występowały również u dinozaurów z grupy roślinożernych ornitischianów oraz teropodów, których jeden z odłamów dał początek ptakom.

Wnioski wysunięto na podstawie badań wielu okazów, które znaleziono w formacji skalnej Daohugou, położonej w tzw. Mongolii Wewnętrznej.

Więcej: http://www.bristol.ac.uk/news/2018/december/origin-of-feathers-.html

(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Fot. Adobe Stock

    Już noworodki rozpoznają życzliwe gesty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera