21.05.2026. Obrady Senatu w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Senat za poprawkami do ustawy o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej (WAM), która zakłada ona powołanie w Łodzi, od 1 lipca br., uczelni kształcącej wojskowych medyków, m.in. lekarzy i ratowników.

  • Fot. Adobe Stock

    Płk Gregulski: Odtwarzany WAM będzie jednocześnie uczelnią medyczną i jednostką wojskową

    WAM będzie jednocześnie uczelnią medyczną i jednostką wojskową. Pierwsi studenci rozpoczną naukę w październiku, a na kierunek lekarski chce przyjmować za rok - powiedział PAP Robert Gregulski, zastępca dowódcy Wojsk Medycznych. Na początek WAM chce zatrudnić 200 wykładowców.

  • Fot. Adobe Stock

    Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

    Sejm uchwalił w piątek ustawę o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej (WAM). Zakłada ona powołanie w Łodzi, od 1 lipca br., uczelni kształcącej wojskowych medyków, m.in. lekarzy i ratowników. To reaktywacja zlikwidowanej ponad 20 lat temu łódzkiej akademii.

  • Fot. Adobe Stock

    Senat przyjął nowelizację ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

    Senat jednogłośnie przyjął w środę nowelizację ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Chodzi o zapewnienie finansowania dla uczelni medycznej kształcącej podchorążych Akademii Wojsk Lądowych (AWL).

  • 14.04.2026. PAP/Paweł Supernak

    Szef MON: rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

    Rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi - poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Łódzka WAM będzie reaktywowana od 1 lipca br., studenci mają rozpocząć naukę najpóźniej w roku akademickim 2027/2028. Uczelnia ma szkolić także służby podległe MSWiA.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Rząd zajmie się projektem ustawy o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

    Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Jeśli przepisy wejdą w życie, placówka rozpocznie działalność 1 lipca br. To reaktywacja uczelni kształcącej wojskowych medyków w Łodzi. Została ona zlikwidowana ponad 20 lat temu.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Uczelnie medyczne od nowego roku akademickiego wprowadzą elementy medycyny taktycznej

    Uczelnie medyczne od nowego roku akademickiego będą wprowadzały w kształceniu studentów elementy medycyny taktycznej - zasygnalizował w czwartek przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) prof. Wojciech Załuska. To efekt obecnych potrzeb - zaznaczył naukowiec.

  • Fot. Adobe Stock

    Wiceszef MON: na reaktywację Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi przewidujemy ok. 400 mln zł

    Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk poinformował w poniedziałek, że Stały Komitet Rady Ministrów przyjął ustawę o Wojskowej Akademii Medycznej, zakładająca reaktywację tej uczelni w Łodzi. - Inwestycje, które przewidujemy w związku z tym w samej Łodzi to około 400 mln zł - dodał.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Rektorzy uczelni medycznych nie są przeciwko zniesieniu stażu lekarskiego, ale proponują dialog

    Rektorzy uczelni medycznych nie są przeciwko zniesieniu podyplomowego stażu lekarskiego, ale proponują Ministerstwu Zdrowia dialog i zwracają uwagę na problemy, które będą wiązać się z likwidacją stażu.

  • Fot. Adobe Stock

    KRAUM: uczelnie medyczne chcą kształcić edukatorów zdrowotnych

    Uczelnie medyczne chcą kształcić specjalistów od edukacji zdrowotnej - zadeklarowano podczas Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych we Wrocławiu. Najpierw do tej roli chcą zaangażować absolwentów kierunku zdrowie publiczne, którzy ze względu na wszechstronne wykształcenie mogą się podjąć tego zadania.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera