Prof. Tworzydło: Nobel z fizyki mocno teoretyczny i dość zaskakujący

Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki jest mocno teoretyczna i zaskakująca. Przyznano ją za piękny kawałek fizyki, myślenia i kultury matematycznej, ale odkrycia noblistów na życie codzienne na razie się nie przekładają - ocenił prof. Jakub Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Nobliści z fizyki - pionierzy teoretycznych badań nad zjawiskami topologicznymi

    David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz otrzymali Nobla z fizyki za teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii. W opinii ekspertów dali oni początek rozległej dziedzinie badań.

  • David J. Thouless – pionier badań nad zjawiskami topologicznymi

    David J. Thouless, amerykański fizyk pochodzenia szkockiego został nagrodzony Nagrodą Nobla z fizyki za prace nad tzw. topologicznymi własnościami materii. Jego czysto teoretyczne prace mogą zaowocować powstaniem np. topologicznych komputerów kwantowych.

  • Duncan Haldane - topolog skali atomowej

    Tegoroczny noblista Duncan Haldane zawdzięcza nagrodę zastosowaniu geometrii do badań zjawisk kwantowych. "To bardzo teoretyczne badania. Nabrały znaczenia dzięki rozszerzeniom dokonanym przez innych naukowców” - powiedział badacz.

  • Nobel z fizyki za topologię dziwnej materii

    Dzięki pracom tegorocznych noblistów fizycy lepiej zrozumieli osobliwy świat faz materii i przejść fazowych. Aby wyjaśnić osobliwe zjawiska z tym związane, David Thouless, Duncan Haldane i Michael Kosterlitz skorzystali z metod matematycznych, z topologii.

  • Nobel z fizyki za matematykę odmiennych stanów materii

    David J. Thouless, F. Duncan M. Hal dane oraz J. Michael Kosterlitz podzielą się tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii " - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

  • Fot. PAP/EPA/ FREDRIK SANDBERG 06.10.2015

    Nobel z fizyki dla badaczy neutrin

    Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że te cząstki elementarne mają masę - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski.

  • Fot. Fotolia

    Prof. Rembieliński: odkrycie noblistów potrzebne do rozumienia rzeczywistości

    Odkrycie noblistów jest potrzebne do rozumienia rzeczywistości; dotyczy fundamentalnych spraw fizyki - mówi PAP prof. Jakub Rembieliński. Prof. Zbigniew Szadkowski podkreśla, że dzięki temu odkryciu mamy możliwość eksperymentalnego pomiaru i weryfikacji przewidywań teoretycznych.

  • Fot. PAP/EPA/ KELSEY MCFARLANE / QUEEN'S UNIVERSITY 06.10.2015

    Arthur B. McDonald - zbadał lekkie neutrina dzięki ciężkiej wodzie

    Kanadyjczyk Arthur B. McDonald - laureat Nagrody Nobla 2015 z dziedziny fizyki - w badaniach superlekkich neutrin powstających na Słońcu wykorzystał wielki, umieszczony 2 kilometry pod ziemią zbiornik z tysiącem ton ciężkiej wody.

  • Fot. Fotolia

    Dr Mijakowski: Polacy brali udział w odkryciu oscylacji neutrin

    Za odkrycie oscylacji neutrin Noblem nagrodzono szefa zespołu Takaakiego Kajitę, ale wkład w badania mieli też polscy naukowcy - powiedział PAP, współpracujący z noblistą, dr Piotr Mijakowski. "Kajita to bardzo skromny i sympatyczny człowiek" - dodał.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera