Gorzów Wielkopolski, 22.12.2017. Cieśniny duńskie widoczne przez szkło powiększające na tle mapy Europy. PAP/Lech Muszyński

Norwegia/ Wrak XVIII-wiecznego statku z bezcennym ładunkiem wciąż skrywa tajemnice

Niewiele wiadomo o znalezionym przypadkiem w cieśninie Skagerrak wraku. Choć odkryto go we wrześniu 2025 roku i część bezcennego ładunku udało się wyciągnąć na powierzchnię, badacze z Norweskiego Muzeum Morskiego nadal szukają odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące statku.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Hiszpania/ W Zatoce Gibraltarskiej odkryto ponad 30 wraków statków, najstarszy z V wieku p.n.e.

    Hiszpańscy naukowcy odkryli wraki 34 statków w Zatoce Gibraltarskiej (znanej również jako Zatoka Algeciras) na południu Hiszpanii, które zatonęły od V wieku p.n.e. do XX wieku – poinformował w piątek hiszpański dziennik „El Pais”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Portugalia/ U brzegów kraju znajduje się około 250 wraków statków transportujących precjoza

    Na Oceanie Atlantyckim u brzegów Portugalii znajduje się około 250 wraków statków, które w chwili zatopienia transportowały cenne przedmioty, wynika z badania prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie.

  • Fot. Adobe Stock

    Pomorskie/ Nurkowie oczyścili i przenieśli elementy wraku szwedzkiego okrętu "Solen"

    Nurkowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku usunęli stare sieci, liny oraz przynęty wędkarskie z konstrukcji XVII w. wraku "Solen" zalegającego na dnie Zatoki Gdańskiej. W trakcie prac przesunęli wrak w miejsce, w którym był w latach 70. XX wieku.

  • Fot. Mateusz Popek/ Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu/ Źródło: https://portal.umk.pl

    Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

    Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Belgia/ Dwa wraki u wybrzeży Zeebrugge zidentyfikowano jako niemieckie łodzie podwodne z I wojny światowej

    Dwa wraki leżące w morzu u wybrzeży belgijskiego miasta Zeebrugge zidentyfikowano jako niemieckie okręty podwodne z I wojny światowej. Okręty podwodne były już oznaczone na mapach morskich jako wraki, ale do tej pory nie był znany typ jednostki. Archeolog morski Thomas Termote był w stanie zidentyfikować dwa okręty podwodne: to U-5 i UC-14 - poinformowała w poniedziałek agencja Belga.

  • Naukowcy poszukują wraków w rejonie Kołobrzegu

    Badacze wytypowali kilkanaście miejsc w rejonie Kołobrzegu, w których być może znajdują się podwodne stanowiska archeologiczne. "To pierwsza inicjatywa badawcza tego typu przeprowadzona w tym miejscu" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz.

  • Archeologia podwodna to nie tylko wraki, lecz także zatopione krajobrazy

    Archeologia podwodna to nie tylko działające na wyobraźnię wraki statków wypełnione złotem. To także zatopione krajobrazy, czyli całe światy zalane przez podnoszące się wody wszechoceanu - mówi w rozmowie z PAP dr Przemysław Krajewski, archeolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera