Belgia/ Dwa wraki u wybrzeży Zeebrugge zidentyfikowano jako niemieckie łodzie podwodne z I wojny światowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dwa wraki leżące w morzu u wybrzeży belgijskiego miasta Zeebrugge zidentyfikowano jako niemieckie okręty podwodne z I wojny światowej. Okręty podwodne były już oznaczone na mapach morskich jako wraki, ale do tej pory nie był znany typ jednostki. Archeolog morski Thomas Termote był w stanie zidentyfikować dwa okręty podwodne: to U-5 i UC-14 - poinformowała w poniedziałek agencja Belga.

U-5 to najstarszy okręt podwodny zatopiony na wodach belgijskich. Pochodzi z 1910 roku i ma 57 metrów długości. Jego uzbrojenie składało się z czterech wyrzutni torped. Okręt podwodny wraz z całą załogą najprawdopodobniej uderzył w minę. Wrak jest nadal nienaruszony i dobrze zachowany na dnie morskim.

UC-14 miał 34 metry długości i został zbudowany w 1915 roku. Okręt podwodny przeprowadził 20 operacji stawiania min u wybrzeży Wielkiej Brytanii i zatopił sześć brytyjskich trawlerów morskich (łodzie rybackie przerobione na rodzaj okrętu wojennego). 1 października 1917 roku UC-14 po raz ostatni opuścił port w Zeebrugge. Następnie zniknął z radarów i podejrzewa się, że uderzył w minę.

Władze Belgii skontaktowały się w sprawie morskich znalezisk archeologicznych ze stroną niemiecką.

Na wodach belgijskich znajduje się ponad 300 wraków statków. Około 40 z nich nie zostało jeszcze zidentyfikowanych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera