Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

Podczas obchodów jubileuszu 75-lecia Polskiej Akademii Nauk w środę w Warszawie wręczono pierwszą Nagrodę PAN. Jej laureatka, prof. Agnieszka Chacińska, powiedziała, że nauka opiera się na ciekawości, zaufaniu i konsekwencji w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.

  • Na zdjęciu prof. Agnieszka Chacińska. Źródło: Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych (IMol) PAN.
    Ludzie

    Laureatka Nagrody PAN: kreatywność i ambicja najważniejszymi cechami naukowca

    Kreatywność i ambicja powinny być najważniejszymi cechami naukowca – uważa prof. Agnieszka Chacińska, pierwsza laureatka Nagrody Polskiej Akademii Nauk. Jej badania dotyczą poznania molekularnych procesów w komórkach, wokół mitochondriów, co może pozwolić zrozumieć przyczyny chorób neurodegeneracyjnych.

  • Prof. Agnieszka Chacińska. Źródło: IMol
    Nagrody

    Prof. Agnieszka Chacińska z Nagrodą Polskiej Akademii Nauk

    Prof. Agnieszka Chacińska, biolożka molekularna i dyrektorka Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN – została pierwszą laureatką Nagrody Polskiej Akademii Nauk, przyznawanej za wybitne osiągnięcia naukowe. Naukowczyni otrzyma 400 tys. zł.

  • Na zdjęciu prof. Agnieszka Chacińska. Fot. materiały prasowe.
    Zdrowie

    Prof. Chacińska o prof. Ambrosie: polska nauka zyska potężny głos; pytanie, czy to wykorzystamy

    Dzięki przyznaniu polskiego obywatelstwa nobliście prof. Victorowi Ambrosowi polska nauka zyska potężny głos, który otwarcie i wyraźnie mówi o tym, że nie ma postępu i rozwoju kraju bez inwestowania w naukę – uważa prof. Agnieszka Chacińska, dyrektorka instytutu IMol.

  • 07.06.2016. Prof. Agnieszka Chacińska. PAP/Jakub Kamiński
    Ludzie

    Prof. Agnieszka Chacińska członkiem Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina

    Dyrektorka Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych Polskiej Akademii Nauk (IMol) prof. Agnieszka Chacińska została członkiem Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina. Jest piątym naukowcem z Polski w tym gronie.

  • Fot. Fotolia

    Prof. Chacińska: w podnoszeniu jakości badań ważne międzynarodowe rady

    Międzynarodowe rady przy uczelniach i instytutach naukowych i badawczych są jeszcze w Polsce rzadkością. A mogłyby być ważnym czynnikiem podnoszącym jakość prowadzenia badań naukowych - uważa szefowa międzynarodowej agendy badawczej ReMedy, prof. Agnieszka Chacińska.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera