Chemik: Nagroda Nobla z chemii zapowiedzią lepszych leków | Nauka w Polsce

Chemik: Nagroda Nobla z chemii zapowiedzią lepszych leków

Przyznanie Nagrody Nobla za badania nad receptorami związanymi z białkiem G oznacza produkowanie w przyszłości coraz lepszych leków - ocenił w środowej rozmowie z PAP chemik, prof. Jarosław Polański z Uniwersytetu Śląskiego.

Nagrodzeni Noblem Amerykanie Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka wspólnie prowadzili badania nad tymi związkami od lat 80. XX wieku.

\"Jest to nagroda, która obejmuje bardziej biochemię niż chemię. Obaj naukowcy są lekarzami, którzy po raz pierwszy sklonowali receptory adrenergiczne, czyli wykazali, w jaki sposób zbudowane są receptory na powierzchni komórek\" - powiedział PAP prof. dr hab. Jarosław Polański z Instytutu Chemii UŚ.

Zapytany o znaczenie tej nagrody dla przeciętnego Kowalskiego, chemik ocenił, że \"będzie on mógł mieć coraz lepsze leki w najbliższej przyszłości\". Według niego dzięki odkryciom noblistów można \"tworzyć nowe leki, projektując je w sposób bardziej racjonalny\".

\"Do tej pory chemia zajmowała się prostymi układami, małymi cząsteczkami. Teraz w coraz większym stopniu zajmujemy się większymi, bo potrafimy je opisać, mamy nowe technologie, możemy opisać budowę białka, zobaczyć, jak są zbudowane układy biologiczne\" - powiedział, dodając, że \"biologia jest dużo bardziej złożona niż chemia, ale to wciąż jest chemia, tylko żywych organizmów\".

Polański podkreślił, że nagrodzone badania stanowiły podstawę opisu układów receptorowych na powierzchni komórek. Jego zdaniem w tym przypadku \"ciężar badań chemicznych coraz bardziej przesuwa się w kierunku biologii, czyli tak naprawdę to biochemia zajmuje się takimi układami\".

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera